Švedijos vyriausybė skirs kompensacijas sterilizacijos procedūrą patyrusiems translyčiams asmenims

Iki 2013 metų Švedijos įstatymuose buvo įtvirtina nuostata, kad asmenys, siekiantys teisiškai pasikeisti savo lytį, turi būti nevaisingi. Tai lėmė, kad tūkstančiai translyčių asmenų buvo priversti atlikti chirurgines operacijas, kurios visam laikui iš jų atėmė galimybę susilaukti vaikų.

Daugiau kaip 160 žmonių, nukentėjusių nuo tokios valstybės politikos, pateikė ieškinį. Po ilgai trukusios politinės kovos, Švedijos vyriausybė sutiko išmokėti kompensacijas sterilizacijos procedūrą patyrusiems translyčiams asmenims.

Švedijos Sveikatos apsaugos ministras Gabrielis Wikströmas pranešime patvirtino, kad vyriausybė parengs įstatymą, kuriuo remiantis bus išmokėtos kompensacijos. „Iki 2013 metų, siekiant atlikti lyties keitimo procedūrą buvo reikalaujama atlikti sterilizaciją. Todėl vyriausybė priims įstatymą, kurio nuostatomis remiantis bus išmokėtos kompensacijos sterilizacijos procedūrą patyrusiems translyčiams asmenims,“ – komentavo Švedijos Sveikatos apsaugos ministras.

„Piniginės išmokos negali visiškai kompensuoti patirtos žalos, tačiau vyriausybės pradėtas žalos atlyginimo procesas reiškia oficialų pripažinimą, kad šie veiksmai buvo neteisingi ir kad valstybė neturėjo taip elgtis su savo piliečiais,“ – pabrėžė Švedijos LGBT* organizacijos RFSL atstovė Kerstin Burman.