Stabdoma nemokamų ir anonimiškų ŽIV testų atlikimo veikla?

„ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija“ (toliau – „Demetra“) nuo 2011 m. vykdo ŽIV ir AIDS prevencijos programą, inicijuoja nemokamą ŽIV testavimo tinklą ir stengiasi užtikrinti greitą, anonimišką ir nemokamą patikrą dėl ŽIV bei apsaugos nuo ŽIV/AIDS priemonių – prezervatyvų – nemokamą prieinamumą. „Demetra“, kartu su partneriais vykdo minėtų ŽIV testų atlikimą tarptautinių donorų lėšomis.

Asociacijos atstovų teigimu, pastaruoju metu vyksta daug diskusijų tiek žiniasklaidoje, tiek įvairių institucijų kabinetuose apie minėtų ŽIV greitųjų testų atlikimo sustabdymą. „Nesunkiai galima įsivaizduoti savanoriškų ŽIV ištyrimų bei nustatytų teigiamų atvejų skaičiaus kritimą, nelikus galimybei atlikti šio tyrimo nemokamai ir anonimiškai. Didžioji dalis riziką užsikrėsti turinčių asmenų į medicinos įstaigas nesikreipia ir tyrimo neatlieka dėl stigmos ir neigiamo visuomenės požiūrio, baimės, anonimiškumo stokos,“ – tikina „Demetros“ atstovai.

„Labai apmaudu, kad kol Europa dideliais žingsniais eina paprasto ir visiems prieinamo ŽIV ištyrimo link, kai tyrimą gali atlikti ne tik medicinos specialistai, bet ir apmokyti bendruomenės atstovai, kuomet bendradarbiaujama su nevyriausybiniu sektoriumi dėl jo galimybės pasiekti labiausiai pažeidžiamas ir sveikatos priežiūros įstaigose nesilankančias arba labai stigmatizuotas grupes, sukurti saugią vietą asmenims išsitirti dėl ŽIV,– Lietuvoje vyksta bereikalinga ir ŽIV epidemijos stabilizavimo progresą stabdanti kova“, – įsitikinę asociacijos specialistai.

Informaciją apie sveikatos priežiūros padalinius, kur šiuo metu galima išsitirti dėl ŽIV anonimiškai ir nemokamai galima rasti čia: https://www.demetra.lt/#!/ziv-testavimas