“Share Your Colors (liet. Dalinkis Savo Spalvomis)” kronikos arba aktyvizmas aktyviai

Kai kuriems iš mūsų Ommen‘o miestelis jau buvo pažįstamas – daug vandens, neaukšti pastatai su dailiais kiemeliais, permainingas oras. „Share Your Colors“ – tai antrasis iš trijų jaunimo mainų projektų, finansuojamų pagal Erasmus + programą. Taip ilgalaikio bendradarbiavimo tarp Olde Vechte Foundation (Nyderlandai) ir nacionalinės LGBT teisių organizacijos LGL rezultatas. Projektų ciklas sukurtas dalyvaujant partneriams iš Graikijos, Italijos, Bulgarijos, Ispanijos, Latvijos ir Portugalijos ir skirtas jauniems žmonėms, norintiems aktyviau įsitraukti į aktyvizmą bei stiprinti pasitikėjimą savimi.

Pradžia buvo panaši, kaip ir praeitą kartą – nusileidžiam lėktuvu, olandiškas oras trenkia mums antausį – apsirengiam viską, ką atsivežėm. Šalta ir šlapia. Apsipratę su oru važiuoja tiesiai į Ommeną, ilga kelionė traukiniu… Dešimt minučių pėsčiomis nuo stoties, staiga prasigiedrijo, dabar jau karšta, nerangiai kemšam drabužius atgal į kuprines. Posūkis į dešinę, platus takas šalia upės, o priešais – trijų aukštų baltas pastatas: Olde Vechte. Ramiau atsidūstam – jausmas kaip atvykus į svečius pas seniai matytus gimines. Šiandien liepos 3 diena – vienuolika dienų veiksime kažką įkvepiančio, įdomaus. Nekantrauju pradėti!

Tiek dar išrankioju iš atminties, tokia…tyla prieš audrą. O kas toliau? …Tiek daug visko! Atvažiuoja keturiasdešimt žmonių iš skirtingų šalių, judesys, šurmulys, sumuštiniai, tada prasideda programa. Ji ne „įsibėgėja“, bet iškart prasideda pilnu greičiu: veidai, vardai, sumuštiniai, nesuprantamos kalbos, suprantamos kalbos, idėjos, kameros, mikrofonai, sumuštiniai, diskusijos, kompiuteriai, nuotraukos, filmų „sukimas“, filmų žiūrėjimas, sumuštiniai. Per dešimt dienų kartu sukūrėme 8 socialines kampanijas, skirtas skatinti pozityvią LGBT reprezentaciją, spręsti aktualias bendruomenės problemas ir dalintis žiniomis.

Dauguma kampanijų buvo trumpi filmukai, tačiau kelios grupės išsiskyrė kurdami kitokius projektus: “Norėdami atkreipti dėmesį į mokyklinio ir jaunesnio amžiaus žmonių švietimo trūkumą, sukūrėme spalvinimo knygelę, kurios mums patiems trūko:  knygelėje „Share your colors“ paveikslėlius spalvinimui ir taškų jungimo užduotis papildo LGBTQIA+ tapatybių bei susijusių sąvokų apibrėžimai. Knygelės spausdinimui paruoštą versiją galima rasti internete, su kitų mainų dalyvių pagalba ją planuojame išversti į lietuvių, graikų, ispanų, čekų ir kitas kalbas.” – dalinasi Elena. Spalvinimo knygutę galite rasti aplankę Facebook puslapį “Share Your Colors – a queer coloring book“.

Mainų projekto metu dalyviai turėjo progą susipažinti su LGBTQIA+ terminologija ir galimybėmis bei teisėmis skirtingose Europos šalyse, taip pat dirbti su skirtingomis medijos priemonėmis: įrašinėjo garsą, vaizdą, naudojosi skirtingais vaizdo bei garso redagavimo įrankiais ir gilino savo komandinio darbo įgūdžius būdami skirtingo dydžio grupėse:

 „Mainuose dalyvavau ne pirmą kartą, todėl galiu palyginti su turėtais. Galiu pasakyti, kad viskas buvo gerai organizuota, suplanuota. Kiek nustebino programos intensyvumas, bet įgavau naujų žinių, bendravimo įgūdžių, pagilinau darbo su medijomis žinias, išmokau dirbti su kamera ir laisvai jaučiuosi ne tik ją laikydama, bet ir filmuodamasi. Projekto dalyviai buvo draugiški ir mieli žmonės, su kuriais buvo galima sukurti ryšį. Didelį darbą padarė grupių lyderių komanda, kuri negalėjo laiko ir darė viską, kad dalyviams nieko netrūktų, motyvuodavo. Esu dėkinga už šiuos mainus, nes jie praplėtė mano akiratį ir suteikė daugiau pasitikėjimo savimi.“ –Karolina

„Nors pirmas kelias dienas abejojau, ar tikrai esu ten, kur norėčiau būti. Bet kai tik pradėjome kurti kampanijas, supratau, kad nesigailiu atvažiavęs: gavau puikią progą ir paskatinimą išpildyti savo jau seniai vystytas idėjas, įgauti naujų įgūdžių bei patobulinti senus. Be produktyviosios dalies, dar spėjau atsivalgyti sumuštinių likusiam gyvenimui ir susirasti draugų iš skirtingų Europos kraštų, tai mainai tikrai nenuėjo veltui. ” –Elena

„Tai buvo mano pirmasis jaunimo mainų projektas, tad nelabai žinojau, ko tikėtis. Tiesa, prieš pat išvykstant buvo užvaldžiusi panika – juk ateinančias dvi savaites reiks praleisti su 40 nepažįstamų žmonių! Jaudintasi visai be reikalo. Vos tik atvykus į Olde Vechte pasitiko draugiškos šypsenos. Iškart pasijutau kaip namie ir šis jausmas neapleido iki pat paskutinės projekto minutės. Nors programa buvo ganėtinai intensyvi (kasdien reikėjo sukurti kažką naujo), o miego valandas dažnai paaukodavau bendravimui su kitais projekto dalyviais, nuovargio beveik nejutau ir net nepastebėjau, kaip baigėsi projektas. Tikrai nesitikėjau, kad taip mėgausiuos kiekviena akimirka. Šis projektas atnešė tiek daug – pradedant teorinėmis žiniomis ir naudingais patarimais dirbant su medijomis, kuriant kampanijas. Bet svarbiausia, padėjo atsiskleisti tam tikroms mano būdo savybėms bei įgyti pasitikėjimo savimi. Tai buvo visokeriopai naudinga patirtis, kurios metu dar ir sutikau daugybę nuostabių žmonių, su kuriais norisi palaikyti ryšį ir toliau.“ –Gabriel

„Šie mainai man jau buvo antrieji, pirmą kartą į Olde Vechte įžengiau dar vasarį, kai dalyvavau pirmojoje mainų dalyje „Active Rainbow“. Vien faktas, kad ten sugrįžti norisi, jau byloja apie gerą tos vietos atmosferą. Šis kartas Ommene jau buvo kitoks, daugiau dėmesio buvo skiriama kampanijų kūrimui, darbui su vaizdo ir garso technika, montavimui. Tačiau ne techniniai įgūdžiai, o bendravimas su įdomiais žmonėmis, dalinimasis patirtimis, idėjomis ir buvo svarbiausia bei labiausiai praturtinanti mainų dalis. Džiaugiuosi, kad suradau laiko ir nepabijojau ten važiuoti, nes kur dar buvo galima gauti tiek žinių, patirties ir sumuštinių?“ – Modesta

Aš Olandijoje išmokau, kad po savęs auginimo ir idėjų brandinimo dalies turi ateiti laikas daryti pokytį realiuoju laiku. Nuo apsilankymo Olde Vechte Foundation manęs neapleidžia įkvėpimas ir nuotaika kurti.

Nekantriai laukiame trečiosios projektų serijos dalies – sekite LGL naujienas, Active Rainbow bei Olde Vechte Foundation puslapius ir dalyvaukite, kurkite, dalinkitės!

Justė

7 6 4 3 2 1

8 5Erazmus + Logo