Seimo pavasario sesijoje – penkios homofobinės iniciatyvos

Kovo 10 dieną (pirmadienį) Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė ir Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius pristatė Seimo IV (pavasario) sesijos darbų programą, numatančią, jog tarp kitų klausimų parlamentarai turėtų svarstyti ir penkis homofobinius ir (ar) transfobinius įstatymų pakeitimų projektus.

Seimo nariai svarstys Petro Gražulio Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisas, siūlančias numatyti administracinę atsakomybę už Konstitucijoje įtvirtintos vertybės – šeimos viešą niekinimą kalbomis, demonstruojamais daiktais, plakatais, šūkiais, audiovizualinėmis priemonėmis ir kitokiais veiksmais. Seimo narys atvirai siekia, jog atsakomybė, be kita ko, būtų numatyta ir už renginių, tokių kaip LGL rengiamos eitynės „Už lygybę“, organizavimą.

Parlamentarai taip pat turėtų svarstyti P. Gražulio ir Andriaus Mazuronio pateiktas Susirinkimų įstatymo pataisas, numatančias, jog susirinkimo organizatoriai, jų įgalioti asmenys, išskyrus valstybės ar savivaldybės institucijas, privalo apmokėti susirinkimo organizavimo ir surengimo išlaidas. LGL manymu, pataisa akivaizdžiai inicijuota dėl 2013 m. liepos 27 d. Vilniaus miesto centrinėje gatvėje vykusių „Baltic Pride 2013“ eitynių „Už lygybę“.

Dar vienas P. Gražulio pateiktas projektas, kurio svarstymas numatytas pavasario sesijoje, siekia Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme įtvirtinti nuostatą, draudžiančią įsivaikinti Lietuvos Respublikos piliečius tos pačios lyties asmenų poroms.

Ketvirtąja, Algirdo Patacko inicijuota Baudžiamojo kodekso pataisa, siekiama numatyti, jog seksualinio elgesio ar seksualinės praktikos, įsitikinimų ar pažiūrų kritika arba aptarimas, arba įtikinėjimas pakeisti tokį elgesį, praktiką, įsitikinimus ar pažiūras, savaime nelaikoma tyčiojimusi, niekinimu, neapykantos skatinimu, diskriminavimu ar skatinimu diskriminuoti. Pastarosioms pataisoms nepritarimą yra išreiškusi Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Sesijoje numatytas ir Civilinio kodekso bei Civilinės būklės aktų registravimo įstatymo pataisų, susijusių su transseksualių asmenų teisių įgyvendinimu, svarstymas. Vienas su minėtomis pataisomis susijusių pasiūlymų – Civilinio kodekso 2.27 straipsnio dalies, numatančios pareigą įstatymų leidėjui lyties pakeitimo sąlygas ir tvarką sureguliuoti įstatymu, panaikinimas. LGL vertinimu, pašalinus minėtą nuostatą, netiesiogiai atsisakoma reglamentuoti medicininio lyties keitimo procedūrą Lietuvos Respublikoje. Supaprastinta teisinio lyties pakeitimo tvarka būtų visiškai teorinė ir neveikianti praktikoje, kadangi transseksualūs asmenys negalės gauti jiems reikalingo medicininio gydymo.

Pažymėtina, jog sesijoje kol kas nenumatytas Civilinio kodekso pataisos, visiškai uždraudžiančios lyties keitimo procedūras Lietuvoje, taip pat šeimą išimtinai su santuoka bei tėvyste ir motinyste siejančios Konstitucijos 38 straipsnio pataisos bei Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos, numatančios „vaiko prigimtinę teisę į tėvą ir motiną, kylančią iš lyčių skirtingumo bei motinystės ir tėvystės tarpusavio papildomumo“, svarstymas.