Rinkimai artėja: kas vertas LGBT* bendruomenės balsų?

Kovo pirmoji ne tik skelbia pavasario pradžią, bet ir yra svarbi diena pilietinei visuomenei: Lietuvoje vyks savivaldybių tarybų rinkimai. Taip pat, pirmą kartą bus tiesiogiai renkami ir pagrindiniai savivaldybių atstovai – merai. Tai yra puiki proga išbandyti politikus ir paskatinti juos atstovauti savo rinkėjams, nes šių balsas gali ir turi būti išgirstas. Asociacija LGL pasiteiravo didžiuosiuose miestuose kandidatuojančių politikų nuomonės LGBT* žmogaus teisių klausimais.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija nori padėti LGBT* bendruomenei pasirinkti tuos kandidatus, kurie dėl jų yra pasiryžę nuveikti daugiausiai. Trijuose didžiuosiuose miestuose, Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje,  susisiekėme su pagrindinių partijų – Lietuvos Socialdemokratų partijos, Tėvynės Sąjungos – Lietuvos Krikščionių Demokratų, Darbo partijos, Lietuvos Respublikos Liberalų Sąjūdžio, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei „Vieningojo Kauno“ (tik Kaune) – rinkiminiais štabais. Jų atstovams bei kandidatams į miestų merus uždavėme keletą aktualiausių klausimų, į kuriuos elektroniniu paštu laukėme atsakymų.

Deja, bendradarbiauti sutiko ne visos partijos ir ne visi kandidatai: iš 15 partijų štabų atsakymus pateikė 2, iš 13 kandidatų į merus – 3. Tačiau likusiųjų tylą galime suprasti kaip jų užimamą poziciją LGBT* teisių klausimais. Į klausimus sutiko atsakyti Vilniaus mero postą siekiantys užimti Remigijus Šimašius bei Gintautas Paluckas, Klaipėdos – Lilija Petraitienė; taip pat į Vilniaus tarybą kandidatuojanti Lietuvos socialdemokratų partija bei Lietuvos laisvės sąjunga. Pateikiame jų poziciją, kuri galbūt padės pasirinkti tinkamą kandidatą.

Liberalų Sąjūdžio kandidatas į Vilniaus mero poziciją Remigijus Šimašius (partijos sąrašo nr. 26, kandidatas nr. 1) save pristato kaip liberalų žmogų ir politiką, kuriam individualizmas yra kiekvieno žmogaus laisvės ir lygybės sąlyga. Liberalų sąjūdis, anot jo, visada pasisako už besąlygišką prigimtinių žmogaus teisių ir laisvių gerbimą ir užtikrinimą, taigi žmogaus orumui programoje skiriama svarbi vieta. Pasisakydamas už biurokratijos, neapgrįstų ribojimų mažinimą, R. Šimašius leidimus viešiems renginiams suteiks visiems, įskaitant ir LGBT* eitynes. Politikas taip pat pažadėjo asmeniškai susitikti su žmogaus teisių aktyvistais, taip ieškant geriausio kylančių problemų sprendimo.

Socialdemokratų partijos atstovas Gintautas Paluckas (partijos sąrašo nr. 2, kandidatas nr. 1) teigia, jog jis, kaip ir visa partija, nuosekliai vadovaujasi visomis europietiškojo demokratinio socializmo vertybėmis, tarp jų ir žmogaus teisėmis. Paklaustas apie leidimą LGBT* eitynėms, politikas teigė jį išduosiąs, jei tik šis neprieštaraus teisės aktams. G. Paluckas pažadėjo, kad jam tapus meru, jo durys bus atviros visiems, nes bendradarbiavimas su visomis visuomenės grupėmis yra mero pareiga.

Socialdemokratė Lilija Petraitienė kandidatuoja Klaipėdoje (partijos sąrašo nr. 2, kandidatas nr. 1), kurioje jai svarbiausios vietinės socialinės problemos, nepamirštant partijos programoje ir statute įrašytų žmogaus teisių ir lygybės užtikrinimo. Paklausta apie leidimą organizuoti LGBT* renginius Klaipėdos miesto centre, politikė teigė, kad jo išdavimas priklausys nuo savivaldybės tarybos sprendimo. L. Petraitienė rinkimų programoje akcentuoja dialogą su nevyriausybinėmis organizacijomis, tad ji vienareikšmiškai sieks bendradarbiauti.

Socialdemokratų partijos Vilniaus skyrius (sąrašo nr. 2) stipriai palaiko asociaciją LGL ir dalijasi nuorodomis į partijos programą, kurioje pabrėžiama žmogaus teisių svarba, išskiriant ir lytinės orientacijos aspektą. Tai reiškia, jog šiais principais turės vadovautis ir išrinktieji tarybos nariai. Taip pat socialdemokratai pasisako už tvirtų teisinių valstybės pamatų formavimą, tad jų žiniomis 2016 m. planuojamas „Baltic pride Vilnius“ festivalis ir eitynės neturi kliūčių. Jame, jei bus išrinkti, žada dalyvauti ir dalis kandidatų, tarp kurių LGBT* teisių srityje veikiantys Artūras Rudomanskis, Margarita Jankauskaitė, Mindaugas Kluonis. Partijos skyriaus nariai mano, kad įvairios nevyriausybinės organizacijos turi dalyvauti sprendimų priėmime: tai ne tik padės gerinti žmogaus teisių padėtį, stiprinti savivaldą, bet ir taupyti savivaldybės lėšas.

Lietuvos laisvės sąjungos Vilniaus skyrius (sąrašo nr. 11) atstovai pabrėžia žmogaus laisvių svarbą, nes tik laisvas savo nuomonę laisvai reikšti, laisvai ir saugiai jaustis žmogus gali būti laimingas, stiprią valstybę norintis kurti pilietis. Lygybę partijos atstovai suvokia kaip lygybę prieš įstatymą, teisinę sistemą, kurioje vienodai traktuojami visi visuomenės nariai, nepriklausomai nuo asmens pasirinkimų nepriklausančių bruožų. Taip pat partijos atstovai teigia tvirtai pasisakantys už vienalyčių porų partnerystę, o LGBT* bendruomenė jiems – svarbi visuomenės dalis, kuriantis stiprią Lietuvą. Anot A. Zuoko komandos, vilniečiai vis labiau progresyvėja, anksčiau kilusių saugumo trukdžių organizuoti LGBT* eitynes ateityje nekils, tad ir leidimai turės būti išduodami dažniau.

Tikime, kad kitų partijų ir kitų miestų atstovai taip pat nesnaus ir suskubs iki rinkimų pradžios išreikšti savo palaikymą vis augančiai ir stiprėjančiai LGBT* bendruomenei. Tai – šiuolaikiškos, atviros, vakarietiškos partijos bei žmogaus bruožas, kartu ir galimybė sunkioje rinkiminėje kovoje įveikti savo priešininkus.

Asociacija LGL tikisi, kad, nesvarbu, kuris kandidatas taps Vilniaus – miesto, kuriame vyksta daugiausiai mūsų veiklų – meru ar kuri partija sudarys daugumą taryboje, tai atneš miestiečiams pozityvių permainų. Viliamės abipusiai naudingo bendradarbiavimo su savivaldybe, daugiau proaktyvumo atstovaujant LGBT* asmenis, o kitiems miestams linkime atviresnės valdžios.