Referendume airiai triuškinamai pritarė santuokos lygybei

Airijos piliečiai triuškinamai pritarė pasiūlymui įteisinti tos pačios lyties porų santuokas per referendumą, žymintį dramatišką socialinį poslinkį šioje gilias katalikybės tradicijas turinčioje šalyje, praneša naujienų portalas 15min.lt. Kaip rodo oficialūs duomenys, gauti iš 40-ies Airijos rinkimų apygardų, kurių iš viso yra 43, „Taip“ stovyklą parėmė 62,3 proc. referendume dalyvavusių piliečių.

Prie pagrindinio balsų skaičiavimo centro „Taip“ stovyklos šalininkai glėbesčiavosi, verkė ir mojavo vaivorykštės spalvų vėliavomis, kai tapo aišku, kad pasiūlymas įteisinti vienalytes santuokas sulaukė didelio palaikymo.

Pasiūlymą įteisinti vienalytes santuokas palaikė visos pagrindinės politinės partijos, didieji darbdaviai ir daugelis garsenybių šioje šalyje, kurios visuomenė buvo ilgai laikoma viena konservatyviausių Vakarų Europoje. Santuokos lygybės įteisinimui paramą išreiškė Airijos sveikatos apsaugos ministras Leo Varadkaras, buvęs šalies Lygių galimybių ministras Patas Carey’is, aktorius Colinas Farrellas bei daugelis kitų autoritetingų asmenų.

Iki šiol 18 šalių, iš jų 13 – Europoje, yra įteisinusios tos pačios lyties asmenų santuokas arba ketina tai artimiausiu laiku padaryti. Tuo tarpu kaimyninėje Šiaurės Airijoje vienalytės santuokos yra draudžiamos, nors jos yra įteisintos likusioje Didžiosios Britanijos dalyje.

Panašūs referendumai anksčiau buvo surengti Kroatijoje ir Slovėnijoje, bet abiem atvejais piliečiai atmetė pasiūlymus įteisinti vienalyčių porų santuokas. Vis dėlto, Slovėnijoje vienalytės santuokos kovą buvo įteisintos parlamento sprendimu.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL sveikina istorinį Airijos piliečių sprendimą išreikšti paramą tos pačios lyties porų teisei sudaryti santuoką. Toks daugumos sprendimas užtikrina, kad visos poros šalyje jausis saugiai ir oriai. Šio referendumo rezultatai rodo, jog Airijos visuomenė remiasi visų piliečių lygiateisiškumo principu ir pripažįsta tiek heteroseksualias, tiek tos pačios lyties poras.