Puerto Riko mokyklose – lyčiai neutrali apranga

Š. m. spalio 12 dieną Puerto Riko švietimo ir mokslo ministras Rafaelis Romanas paskelbė potvarkį dėl uniformų dėvėjimo tvarkos švietimo ir mokslo įstaigose, kuriuo šalies mokyklose įtvirtinama lyčiai neutralios mokymosi aprangos politika.

Puerto Riko švietimo ir mokslo ministro teigimu, šiuo nutarimu siekiama tobulinti griežtą JAV užjūrio teritorijos mokyklinių uniformų tvarką, atsižvelgiant į LGBT* bendruomenės atstovų poreikius. Puerto Riko Švietimo ir mokslo departamento nutarimu, šalies moksleiviai, nepaisant lyties, mokykloje galės pasirinktinai dėvėti uniformines kelnes arba sijoną.

Ministras R. Romanas aiškino šiuo taisyklių pakeitimu siekiantis LGBT* moksleiviams suteikti uniformos pasirinkimo galimybę. Tikimasi, jog šis sprendimas užtikrins ne tik LGBT* moksleivių, bet ir visų mokinių teisę į unikalų asmeninį santykį su lytimi susijusiomis raiškos priemonėmis.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL primena, jog lyties raiška išreiškia kiekvieno asmens unikalų lyties pajautimą, tad diskriminacija šiuo pagrindu yra nukreipta į itin intymų kiekvieno asmens tapatybės aspektą, verčiant individus koreguoti savo elgesį bei pasirinkimus pagal visuomenėje galiojančius „vyriškumo“ bei „moteriškumo“ standartus. Pažymėtina, jog šie standartai daro įtaką ne tik translyčių ir transseksualių asmenų patirtimis (t. y. neatitikimas tarp biologinės lyties ir lytinės tapatybės, skatinantis imtis konkrečių savo išvaizdos modifikavimo priemonių), bet ir kiekvienam iš mūsų. Būtent dėl šios priežasties diskriminacija lyties raiškos pagrindu yra nepageidaujamas reiškinys tiek teisine, tiek socialine prasme.

Š. m. liepos mėnesį Puerto Rike įteisinta tos pačios lyties porų santuoka. Pripažinusi santuokos lygybę Karibų jūros baseine išsidėsčiusi Puerto Riko sala prisijungė prie kitos š. m. balandžio mėnesį tos pačios lyties asmenų santuoką įteisinusios JAV užjūrio teritorijos – Ramiojo vandenyno vakaruose esančio Guamo, kuriame š. m. birželio mėnesį santuoką sudarė pirmoji vienalytė pora.