PSO nebeklasifikuoja translytiškumo kaip psichinės ligos

Translyčiai asmenys, remiantis naująja Jungtinių Tautų sutrikimų klasifikacija, nebeturi būti laikomi psichinėmis ligomis sergančiais žmonėmis. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė atnaujintą 55 tūkst. ligų, traumų ir mirčių priežasčių katalogą, kuriame ji priskyrė translytiškumą naujai kategorijai.

Kataloge, kurį dar turi patvirtinti JT valstybės narės, „lyties nesuderinamumas“ dabar įtrauktas į „būsenų, susijusių su seksualine sveikata“ sąrašą, o ne į „psichinės sveikatos, elgsenos ir nervų sistemos vystymosi sutrikimų“ grupę. „Tikimės, kad (suteikus naują kategoriją) sumažės (translyčių asmenų) stigmatizavimas“, – naujienų agentūrai AFP nurodė PSO reprodukcinės sveikatos ir tyrimų skyriaus koordinatorė Lale Say. Anot PSO, lyties nesuderinamumas pasireiškia „pastebimu ir nuolatiniu nesuderinamumu tarp asmens patiriamos lyties ir paskirtos lyties“. Pirmąkart nuo praėjusio amžiaus 10-o dešimtmečio atnaujintoje PSO Tarptautinėje ligų klasifikacijoje (TLK) atsirado keletas naujų skyrių, įskaitant tą, kuris skirtas seksualinei sveikatai.

„Manome, kad tai sumažins stigmatizaciją, taigi, tai gali prisidėti prie didesnio šių asmenų priimtinumo visuomenėje“, – nurodė L.Say. Pasak jos, kadangi gydytojai ir draudikai nustato draudimo sumas vadovaudamiesi PSO katalogu, translytiškumo išbraukimas iš psichinių ligų sąrašo gali „net pagerinti galimybes naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis“. Dokumentas, kurį JT valstybės narės bus paprašyti priimti per kitą gegužę Ženevoje vyksiantį Pasaulinės sveikatos asamblėjos posėdį, įsigalios nuo 2022-ųjų sausio 1-osios, jeigu naujajai klasifikacijai bus pritarta.

Keletas valstybių, tokios kaip Prancūzija ir Danija, jau pačios ėmėsi veiksmų, siekdamos išbraukti translytiškumą iš psichinių sutrikimų sąrašo. L.Say mano, kad katalogas, sudarytas po kelerius metus trukusių ekspertų diskusijų, sulauks didelio JT šalių pritarimo, nors daugelyje pasaulio valstybių translytiškumas tebėra laikomas nepriimtinu.