Filmų kadruose – kaip ES keičia jaunuolių gyvenimą: nuo verslo idėjos iki sutiktos meilės

Gyvendami kasdienį gyvenimą retai susimąstome, kiek daug galimybių turime ir kas už to slepiasi. Internetas – beveik kiekvienoje kavinėje, verslo galimybės – visoje Europoje, skrydis į Paryžių – kad ir po valandos, o svarbiausia – be vizos, galimybė užsiimti savanoriška veikla, dirbti ar net apsigyventi bet kurioje ES šalyje. Jau sunkiai suvokiame, kaip ES pakeitė mūsų gyvenimą ir pavertė jį tokiu, kokio seneliai net įsivaizduoti negalėjo. Tai, kaip, regis, paprastos, tačiau ypatingos galimybės keičia kiekvieno jaunuolio gyvenimą, užfiksuota filmų kadruose – nuo pažinčių su įvairių šalių gyventojais iki galimybės mėgautis nepaliestos gamtos lobiais.

Gegužės pabaigoje Lietuvoje ir visoje Europoje startavusios kampanijos „EUandME“ siekis – atkreipti visuomenės, o ypač jaunuolių dėmesį į tai, kokias galimybes suteikia ES. Retas pagalvoja, kokią įtaką ES sprendimai ir galimybės daro kasdieniam gyvenimui. Jauni žmonės vis dar nepakankamai žino apie galimybes, kuriomis pasinaudoję galėtų dar labiau pagerinti savo gyvenimą.

Penki žinomi Europos režisieriai sukūrė trumpametražius filmus, kuriais pasakoja, kaip ES sukurtos galimybės pakeitė jų herojų gyvenimus. Planuojama, kad rudenį Lietuvos miestuose ir miesteliuose vyks filmų peržiūros ir diskusijos. O nekantriausieji filmus gali pamatyti jau dabar paspaudę straipsnio pabaigoje esančia nuorodą.

„Debut“

Kroatų režisierius Daliboras Matanicas savo kino juostoje dėlioja jautrią homoseksualaus paauglio Ivano istoriją. Ūkyje Kroatijos gilumoje, tarp šerkšnotų pušų, jis padeda tėvui prižiūrėti karves. Vakarais Ivanas tampa talentingu puolėju, tikra vietos futbolo klubo žvaigžde. Vis dėlto Ivaną kankina vienas svarbus klausimas – jis stengiasi suvokti savo jausmus komandos draugui Marko.

Vieną dieną paaiškėja, kad vietinę futbolo komandą ketina aplankyti skautas, ieškosiantis futbolo talentų. Ivano bičiuliai aptarinėja visų galimybes būti pastebėtiems pabrėždami, kad būtent Ivanas turi geriausius šansus, tačiau pastarojo galvoje – kitos mintys.

Didžioji diena išaušta ir skautas atvyksta. Kaip ir tikėtasi, Ivanui nusišypso sėkmė ir būtent jis nukreipia kamuolį į vartus. Marko ploja ir akivaizdžiai išreiškia susižavėjimą Ivano pasirodymu bei skautų reakcijomis. Ivaną užplūsta emocijų banga ir jis pasielgia instinktyviai…