Prezidentas Obama turėtų pabrėžti LGBT žmogaus teises savo vizito Estijoje metu

Organizacija „Human rights first“ paragino JAV prezidentą Baracką Obamą išreikšti susirūpinimą dėl įstatymų prieš LGBT* žmones Lietuvoje ir Latvijoje susitikimo su Baltijos šalių vadovais metu. Susitikimai įvyks kaip pasirengimas NATO viršūnių susitikimui Jungtinėje Karalystėje rugsėjo 4-5 dienomis.

„Šie susitikimai – puiki proga pabrėžti Estijos progresą ir pasiekimus ginant LGBT* asmenų žmogaus teises, taip pat ir pasiųsti aiškią žinutę Latvijai ir Lietuvai, kad JAV smerkia įstatymus, diskriminuojančius žmones dėl jų seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės“, – teigia Shawn Gaylord, “Human rights first“. „Estija yra puikus pavyzdys, kaip šalys gali skleisti lygybę judėdamos pirmyn asmeninių teisių apsaugos srityje, net ir tokiu, nacionaliniam saugumui įtemptu, metu“.

Nors Estijos LGBT* bendruomenė vis dar susiduria su daugybe iššūkių, jų parlamente neseniai pirmojo svarstymo stadiją praėjo įstatymas, įteisinsiantis vienos lyties asmenų registruotą partnerystę. Įstatymo priėmimas būtų svarbus žingsnis į priekį parlamento nariai patiria didžiulį spaudimą iš grupių, besipriešinančių LGBT* asmenų lygybei – vis dėlto, tai pirmoji buvusi Sovietų sąjungos narė, priimanti tokį įstatymą.

Lietuvoje, tuo tarpu, yra aštuonetas įstatymų pataisų, pažeidžiančių LGBT* žmonių teises, kurioms arba jau pritarta, arba tebevyksta svarstymas. 2013 metais keletas įstatymo projektų numatė teisiškai apibrėžti, kas yra „šeima“ tradicine samprata. Tarp jų – ir Šeimos teisės (CK) papildymas nuostata, kad „kiekvienas vaikas turi prigimtinę teisę į tėvą ir motiną“ ir pakeisti Konstitucijoje apibrėžtą šeimos sampratą kaip tik „gimstančią iš santuokos“, „paremtą tėvystės ryšiais“ bei „tik tarp vyro ir moters“. Be to, imtasi priemonių pažeisti Konstitucijoje saugomą žodžio, susirinkimų laisvę, skiriant baudas už viešą šeimos vertybių niekinimą, taip atkartojant Rusijos įstatymų kūrėjų žingsnius. Taip pat aktyvistai ruošiasi galimam įstatymo, įpareigojančio organizatorius patiems padengti viešųjų renginių, susirinkimų apsaugos išlaidas, priėmimui.

„Pagarba asmeninėms žmogaus teisėms ir laisvėms yra taikos ir stabilumo regione garantas. Ypatingai svarbu, kad Lietuvos valdžios atstovai suprastų, kad diskriminacija prieš vietinę LGBT* bendruomenę griauna visos socialinės struktūros pamatus“, – teigia asociacijos LGL advokacijos pareigūnas Vytautas Tomas Raskevičius. „Tikimės, kad B. Obama pabrėš Baltijos valstybių lyderiams žmogaus teisių svarbą“.

Latvijoje judėjimą į priekį stabdo planuojamas referendumas, skirtas pakeisti vaikų apsaugos įstatymą, uždraudžiant nepilnamečiams gauti pozityvią informaciją LGBT* tema. Dalis politikų, įkvėpti tarptautinės šeimos vertybių organizacijos „Save The Children“ (Gelbėkit vaikus), jau kaupia paramą gruodžio 8 d. – galutinei parašų pridavimo datai. Referendumas suduos grėsmingą smūgį šalies LGBT* bendruomenei, turint omenyje, kad „EuroPride“, kasmetinis tarptautinis renginys, skirtas pagerbti LGBT* europiečių teises ir kultūrą, kitąmet vyks būtent Rygoje.

„Mes labai laukiame, kad prezidentas Obama iškeltų žmogaus teisių, ypač – LGBT* – teisių Baltijos šalyse klausimą, ir kad paragintų valstybių lyderius užimti aiškią poziciją remiant LGBT* teises“, – sako Kaspars Zalitis, nevyriausybinės LGBT* organizacijos „Mozaika“ valdybos narys. „Ypač turint omenyje augančias politines iniciatyvas, drastiškai varžančias pagrindines žmogaus teises, nukreiptas prieš LGBT* Latvijoje ir Lietuvoje“.

Per paskutinius dvejus metus Rusijos homofobiški įstatymai išplito buvusios Sovietų sąjungos regione. „Human right first“ toliau ragina JAV vyriausybę toliau stabdyti rusiškųjų „antipropagandinių“ įstatymų plitimą šiame regione.

Parengta pagal „Human rights first“.