Paulius Gritėnas: Laikau save žurnalistu ir žmogumi, turinčiu nuomonę apie pilietines teises

Paulius Gritėnas – žurnalistas, politikos komentatorius, socialinių tinklų veikėjas, atvirai reiškiantis poziciją žmogaus teisių klausimais. Su Pauliumi kalbamės, ar rašyti LGBT* tema – drąsu, kodėl religingi žmonės kartais yra tolerantiškesni nei Lietuvos politikai ir kaip kalbėtis su tais, kuriems LGBT* klausimai vis dar išlieka tabu.

Socialiniuose tinkluose ir 15min.lt straipsniuose atvirai reiškiate palaikymą LGBT* bendruomenei. Laikote save žmogaus teisių aktyvistu ar smalsiu žurnalistu?

Laikau save žurnalistu ir žmogumi, turinčiu nuomonę apie pilietines teises. Kaip žurnalistas ir pilietiškas žmogus jaučiu pareigą išsakyti nuomonę, kai tam tikrų asmenų teisės yra pažeidžiamos arba ribojamos, tad turbūt esu labiau smalsus žmogus, neabejingas žmogaus teisių temai.

Kiek šių dienų Lietuvoje reikia pilietinės drąsos tam, kad palaikytumėte žmogaus teises? Galbūt tai tiesiog patogi tema rinkti „laikus” ir didinti savo populiarumą?

Drąsos kalbėti šiuo klausimu reikia žmonėms, kurie priklauso bendruomenei, atsiskleidžia. Tokiems žmonėms kaip aš, žurnalistams, arba žinomiems žmonėms, kurie išsako savo nuomonę, drąsos reikia mažiau – nebent bijai, kad į tave nustos žiūrėti arba pradės vertinti pagal lytinę tapatybę (juokiasi).

Reikia sąžiningumo. Sąžiningumas nėra tapatus drąsai, nes drąsa yra žinoti, kad rizikuosi sveikata ar gyvybe. Niekada nepastebėjau sekėjų būrio, kurie pradėjo mane sekti, nes išsakiau savo poziciją žmogaus teisių klausimais. Galbūt atsiranda daugiau draugų, bendraminčių, tačiau šlovės tai neprideda. Normalu, kad visuomenėje neprideda šlovės tai, kad kovoji už sveiką protą. Šlovė – kai įmeti lemiamą tritaškį ar padarai ką nors didvyriško. Mano pozicija yra sveiko proto pozicija, sąžininga pozicija.

Net ir pakankamai liberalias ar kairiojo spektro pažiūras turintys žmonės ne visuomet palaiko LGBT* teises. Kaip manote, ko reikėtų, kad smėlio laikrodis apsiverstų ir didžioji dalis liberalų ar socialdemokratų taip pat žygiuotų „Baltic Pride“?

Man atrodo, taip žiūrėdami į šį klausimą ieškome tuščio simbolizmo. Nematau vertės tame, kad visi socialdemokratai pražygiuos su savo vėliavomis parade. Nors kartais reikia kritinių balsų, svarbu suvokti problemos esmę, jog tai ne kultūrinis ar propagandinis klausimas, ne informacinio karo dalis, o paprastas piliečių teisių klausimas. Politikai turi atstovauti piliečiams – šiuo atveju galioja lygiateisiškumo principas.

mtPortalo manoteises.lt informacija.