Norvegijos vyriausybė siūlo įtvirtinti nepilnamečių translyčių asmenų teises

Š. m. birželio 25 dieną Norvegijos vyriausybė pateikė pasiūlymą, kuriuo rekomenduoja šalies įstatymų leidėjams įtvirtinti nepilnamečių translyčių asmenų teises bei teisinę apsaugą nuo diskriminacijos. Įsigaliojus šalies vyriausybės siūlomam reglamentavimui, tėvų sutikimą gavęs translytis asmuo nuo septynerių metų amžiaus turėtų galimybę laisvai apsispręsti dėl įrašų apie asmens lytį pakeitimo asmens tapatybės dokumentuose.

Patvirtinus šalies vyriausybės pateiktą pasiūlymą, Norvegija taptų viena pirmųjų valstybių pasaulyje pilna apimtimi užtikrinančia nepilnamečių translyčių asmenų teises. Įrašų apie asmens lytį pakeitimas Norvegijoje būtų paremtas laisvu asmens apsisprendimu, nereikalautų atlikti jokių medicininių procedūrų ar gauti psichiatrinę diagnozę.

Tokiu būdu pripažįstama, jog ir nepilnamečiai translyčiai asmenys gali savarankiškai apsispręsti dėl savo lytinės tapatybės, o šios teisės užtikrinimas yra visapusiškai suderintas su žmogaus orumo apsaugai keliamais tarptautiniais reikalavimais. Analogiški aukščiausius žmogaus teisių apsaugos standartus translyčiams jaunuoliams įtvirtinantys įstatymai jau priimti ir kitose užsienio valstybėse, pavyzdžiui, Danijoje, Izraelyje ir Maltoje.

„Šiuo metu mūsų šalyje galiojanti įrašų apie asmens lytį pakeitimo procedūra yra atgyvenusi ir nepriimtina. Vyriausybės pateiktas pasiūlymas suteikia istorinę galimybę atsieti įrašų apie asmens lytį pakeitimą nuo medicininių procedūrų,“ – pabrėžė Norvegijos sveikatos apsaugos ministras Bent Hoie.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL sveikina Norvegijos valdžios atstovų iniciatyvą atsieti įrašų apie asmens lytį pakeitimą nuo su lyties pakeitimu susijusių medicininių procedūrų ir viliasi, jog priverstinių medicininių procedūrų atsisakymas lytį asmens dokumentuose norintiems pakeisti asmenims vieną dieną taps realybe ir Lietuvoje. Asociacija LGL primena, kad 2014 metų spalio mėnesį Europos Tarybos Ministrų komitetas, atsižvelgdamas į asociacijos LGL ir kitų nevyriausybinių organizacijų pateiktas pastabas, paragino Lietuvos Vyriausybę imtis skubių priemonių, kurios sudarytų sąlygas pakeisti lytį asmens dokumentuose ir mūsų šalyje.