Europarlamentarai pasmerkė teisėsaugos pareigūnų smurtą „Istanbul Pride 2015“ eitynėse

Š. m. birželio 26 dieną „Istanbul Pride 2015“ eitynių išvakarėse Stambulo gubernatorius Vasipas Sahinas dėl švento musulmonų pasninko mėnesio ramadano apribojo šalies LGBT* bendruomenės teisę į taikius susirinkimus. Ankstesniais metais LGBT* bendruomenės eitynės ramadano metu buvo rengiamos be didesnio vietos valdžios atstovų pasipriešinimo ir sutraukdavo dešimtis tūkstančių dalyvių.

Nepaisydami Stambulo gubernatoriaus draudimo, taikūs demonstrantai susirinko didžiausiame Turkijos mieste ir buvo žiauriai užpulti vietos policijos pareigūnų, kurie panaudojo ašarines dujas, gumines kulkas bei vandens patrankas. Valdžios institucijos taip pat pasitelkė karinius automobilius. 2003 metais pradėtos organizuoti „Istanbul Pride“ eitynės iki šiol praeidavo be žymesnių incidentų.

„Stambulas – taikių LGBT* bendruomenės eitynių tradiciją turintis įvairovės miestas. Todėl apgailestauju dėl prieš taikius Istanbul Pride eitynių dalyvius policijos pareigūnų panaudoto smurto,“ – komentavo Europos Parlamento socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcijos narė Kati Piri.

„Absurdiška, jog prieš dešimtmetį sklandžiai organizuotų LGBT* bendruomenės eitynių dalyvius imtasi smurto. Šalies teisėsaugos pareigūnai privalėjo ginti taikius renginio dalyvius, o ne juos persekioti. Šis Turkijos valdžios atstovų išprovokuotas smurto protrūkis atliepia desperatiškas pastangas pasipriešinti LGBT* asmenų teisėms susiduriant su vis didesne Europos parlamento bei pilietinės visuomenės opozicija,“ – įsitikinusi Europos Parlamento Žaliųjų frakcijos/Europos laisvojo aljanso narė Terry Reintke.

„Visi narsūs vietos valdžios atstovų draudimą ignoravę Istanbul Pride eitynių dalyviai ir kartu žygiavę LGBT* teisių šalininkai parodė, kaip turėtų elgtis XXI-ojo amžiaus Turkija: t. y. gerbti demokratines vertybes ir pagrindines žmogaus teises. Esu tikra, jog Europos Komisijos ir Europos Parlamento atstovai artimiausiu metu iškels šį klausimą ir tai turės lemiamos reikšmės derybose dėl Turkijos įstojimo į Europos Sąjungą,“ – pabrėžė Europos Parlamento Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europos frakcijos narė Isabella Adinolfi.