Norvegijos ambasadorius Lietuvoje: „LGBT žmogaus teisių apsauga yra būtina mūsų visuomenių gerovei“

Norvegija jau daugelį metų yra pavyzdys LGBT žmogaus teisių įtvirtinimo srityje. 1981 metais Norvegija tapo viena pirmųjų valstybių pasaulyje priėmusi įstatymą prieš diskriminaciją seksualinės orientacijos pagrindu. Tos pačios lyties porų santuokos, įsivaikinimai ir pagalbinis apvaisinimas lesbiečių poroms tapo prieinami nuo 2009 metų. 2016 metais Norvegija tapo ketvirta valstybe Europoje priėmusia įstatymą, leidžiantį translyčiams asmenims teisiškai pasikeisti lytį remiantis vien asmeniniu apsisprendimu.

Skirdama Europos Ekonominės Erdvės ir Norvegijos fondų paramą, Norvegija reikšmingai prisidėjo prie ekonominės ir socialinės nelygybės mažinimo bei dvišalių santykių su 15 Europos Sąjungos valstybių iš Centrinės ir Pietų Europos bei Baltijos regiono stiprinimo. Šiandien su Norvegijos ambasadoriumi Lietuvoje J. E. Karsten Klepsvik kalbamės apie tai, kodėl Norvegija remia LGBT žmogaus teisių judėjimą savo ir užsienio šalyse.

Kodėl Jums svarbu remti Lietuvos LGBT bendruomenę?

„LGBT žmogaus teisės yra neatsiejama žmogaus teisių įtvirtinimo principo dalis. Žmogaus teisės yra nedalomos: negali rinktis, kurias grupes ar teises gerbti ir saugoti. Norvegija remia žmogaus teisių stiprinimą savo šalyje, Europoje ir visame pasaulyje. Mes manome, kad šis gerojo valdymo aspektas yra būtinas siekiant užtikrinti pilnavertės demokratijos veikimą. Mes siekiame kurti savo regioną ir Europą taip, kad kiekvienas asmuo būtų vertinamas ir turėtų tas pačias teises bei jų apsaugą. Esu giliai įsitikinęs, kad žmogaus teisių apsauga, įskaitant LGBT žmogaus teises, yra būtina mūsų bendram tvariam vystymuisi ir mūsų visuomenių gerovei.”

Mes labai branginame užsienio šalių diplomatinių atstovybių ir ambasadorių paramą. Kodėl, Jūsų manymu, vietiniai politikai ir sprendimų priėmėjai nerodo pakankamos paramos LGBT bendruomenei Lietuvoje?

„Manau, kad Lietuvoje šiuo klausimu galėjome stebėti svarbių pokyčių. Galiu pateikti Vilniaus mero ir Užsienio reikalų ministro pavyzdžius, kurie išreiškė savo paramą LGBT bendruomenei bei pademonstravo lyderystę. Aš taip pat norėčiau pagirti aktyviai veikiančią Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą, kuri skatina ir didina sąmoningumą šiais klausimais nacionaliniu lygmeniu. Manau, kad Lietuvos politikoje randasi nauja politikų karta ir mes tikimės pamatyti daugiau teigiamų pavyzdžių ateityje.“

Kokias LGBT turizmo vietas rekomenduotumėte aplankyti lietuviams, besilankantiems Norvegijoje?

„Norėčiau visus lietuvius, tiek LGBT, tiek ne LGBT, pakviesti apsilankyti Norvegijoje. Šiais „Baltic Pride“ metais skatinčiau prisijungti prie „Pride“ renginių Norvegijoje. Tikiuosi, kad artimiausiu metu matysime vis daugiau ir daugiau bendradarbiavimo tarp Norvegijos ir Lietuvos šioje srityje.“

Kokią žinutę norėtumėte perduoti vietos LGBT bendruomenei?

„Norėčiau perduoti susižavėjimą jų atkaklumu, drąsa ir nepertraukiamomis pastangomis skatinant LGBT žmogaus teises. Tikiuosi, kad didėjantis visuomenės atvirumas padės šiomis pastangomis pasiekti dar daugiau.“ 

Ar ketinate prisijunti prie „Baltic Pride“ 2019 eitynių „Už lygybę!“, kurios vyks birželio 8 dieną Vilniuje?

 „Taip, žinoma, prisijungsiu!“