Naujausia ES apklausa apie diskriminaciją apima ir seksualinę orientaciją bei lytinę tapatybę

Europos Komisija paskelbė naujausius apklausos apie diskriminaciją Europos Sąjungoje (ES), įskaitant ir diskriminaciją dėl seksualinės orientacijos bei lytinės tapatybės, rezultatus. Reikšmingų pokyčių per pastaruosius trejus metus neužfiksuota.

46% respondentų Europos Sąjungoje galvoja, jog gėjai, lesbietės ir biseksualūs asmenys patiria diskriminaciją, tuo tarpu 46% mano, jog tokia diskriminacija yra reta arba išvis neegzistuoja. 45% respondentų pritaria teiginiui, jog diskriminaciją patiria ir translyčiai asmenys, o 42% su šiuo teiginiu nesutinka.

Vis dėlto, atsakymai iš 27 šalių narių reikšmingai skiriasi nuo ES vidurkio. Pavyzdžiui, net 77% respondentų Kipre pastebi diskriminaciją LGBT asmenų atžvilgiu, o tuo tarpu diskriminaciją translyčių asmenų atžvilgiu Bulgarijoje atpažįsta viso labo 16% respondentų.

Kita vertus, būtina pastebėti, jog Eurobarometre išmatuotos tik požiūris į diskriminaciją, ne faktiniai diskriminacijos ir smurto rodikliai, su kuriais susiduria LGBT asmenys Europos Sąjungoje.

Apibendrinant galima pastebėti, jog apklausa neužfiksavo reikšmingų pokyčių nuo 2009 nepaisant to, kad kai kuriose šalyse užfiksuoti mažesni diskriminacijos atpažinimo rodikliai (Švedijoje, Rumunijoje, Latvijoje, Liuksemburge ir Lenkijoje), o kai kuriose – didesni (Kipre, Slovakijoje, Graikijoje, Slovėnijoje ir Belgijoje).

Europos Parlamento nariai pasveikino naujosios apklausos rezultatus. „Džiaugiuosi, jog ES piliečiai vis geriau jaučiasi šalia LGBT asmenų, nepaisant to, jog teigiamas poslinkis Sąjungoje tesiekia 0.1%,“ – teigia LGBT mišriosios parlamentinės grupės pirmininko pavaduotoja Sirpa Pietikäinen. „Žinoma, yra tiek teigiamų, tiek neigiamų pokyčių atskirose šalyse narėse, bet net neabejoju, kad ilguoju laikotarpiu Europos Sąjunga pajus LGBT bendruomenei palankios aplinkos teikiamus privalumus.“

„Džiaugėmės, jog pirmą kartą istorijoje Eurobarometro apklausoje išmatuotas ir požiūris į translyčių asmenų patiriamą diskriminaciją. Duomenys rodo, jog atpažįstamos diskriminacijos rodikliai reikšmingai nesiskiria tarp transeksualių asmenų bei lesbiečių, gėjų ir biseksualų grupių,“ – teigia kitas LGBT mišriosios parlamentinės grupės pirmininko pavaduotojas Raülis Romeva i Rueda. „Tikimės, jog Komisija atsižvelgs į šiuos duomenis įgyvendindama savo naujausią tyrimą apie transseksualių ir interseksualių asmenų padėtį ES.“

ES Pagrindinių teisių agentūra 2013-ųjų metų pirmąjį pusmetį planuoja publikuoti internetinės Europos LGBT apklausos rezultatus, kuriais tikimasi užfiksuoti faktinės diskriminacijos rodiklius Europos Sąjungoje ir Kroatijoje.

Apklausos rezultatus Lietuvoje galima rasti čia.