Lili ir Dora: pirmieji asmenys, išgyvenę lyties keitimo operaciją

1882 metų rugsėjo 28 dieną Danijoje gimė Einaras Magnusas Andreasas Wegeneris. Jau 1930 metais ši asmenybė „mirė“ ir pratęsė savo gyvenimą kaip Lili Ilse Elvenes, geriau žinoma Lili Elbe vardu. Chirurgas Magnusas Hirschfeldas atliko neįtikėtiną tiems laikams lyties keitimo operaciją ir praleidusi kone 50 metų svetimame kūne, Lili galėjo atsikvėpti – pagaliau ji jautėsi esanti savimi.

Tačiau viskas prasidėjo atsitiktinai. Einaras, perspektyvus Kopenhagos meno akademijos studentas susipažino su savo būsima žmona. Gerdos talentas lenkė Einaro meistriškumą, jos piešti moterų portretai buvo publikuojami Vogue ir Vie Parisienne žurnalų puslapiuose, tuo tarpu jaunas vaikinas labiau mėgo piešti peizažus ir jo paveikslai didelio susidomėjimo nesulaukė. Kartą viena pozuoti turėjusi mergina nepasirodė ir Gerda paprašė Einaro apsivilkti suknelę bei aukštakulnius bei jai papozuoti. „Negaliu neigti, kad ir kaip keistai tai skambėtų, žvelgdamas į veidrodį aš sau patikau, – rašė Einaras. – Man patiko švelnus moteriškos aprangos prisilietimas. Tuomet pasijaučiau esantis ten, kur turiu būti“.

1912 metais pora persikraustė į Paryžių, kur Einaras jau gyveno kaip Lili. Gerda tapo jo geriausia drauge ir gynėja, suprantančia ir palaikančia sunkiausiomis gyvenimo akimirkomis. Ji lydėjo savo vyrą į vakarėlius, kuriuose stebėdavo, kaip šis flirtuoja su tiesos nežinančiais patarnautojais. Istorikai mano, kad Gerda galėjo būti homoseksuali, tačiau visa tai tėra spėlionės.

Bėgo metai, o Lili tapęs Einaras jautėsi vis blogiau – jam pabodo apsimetinėti ir gyventi apgaulėje. Jis norėjo pagaliau būti savimi, ne vien tik kas rytą puoštis moteriškais drabužiais, bet ir būti tikra moterimi. „Laisva, nesukaustyta, paviršutiniška moteris“ – taip Einaras apibūdino savo kitą asmenybę – Lili. Einaras ir Lili buvo visiškos priešingybės.