Kontrolierė: Vyriausybė neužtikrina translyčių asmenų teisių

Translyčių asmenų socialinė situacija Lietuvoje yra itin sudėtinga dėl teisinio šių asmenų nepripažinimo ir kitų problemų, su kuriomis jie kasdien susiduria. Tyrimų duomenys rodo, kad net 60 proc. translyčių asmenų Lietuvoje per pastaruosius penkis metus patyrė fizinį arba seksualinį smurtą, o darbe, dažniau nei kiti šalies gyventojai, susiduria su diskriminacija.

49 proc. Lietuvos gyventojų teigia, kad jaustųsi itin nepatogiai darbe turėdami translytį kolegą, teigiama pranešime spaudai.

Skaičiuojama, kad Lietuvoje gyvena apie 200 translyčių asmenų, iš kurių apie 50 norėtų mediciniškai keisti lytį. Civilinis kodeksas, priimtas dar 2000 m., numatė, kad Vyriausybė iki 2003 m. turėtų parengti lyties pakeitimo sąlygas ir tvarką reglamentuojantį įstatymą, tačiau net ir praėjus 14 metų šis įstatymas vis dar nėra tinkamai parengtas ir pateiktas Seimui svarstyti.

Neužtikrinus teisės pakeisti lytį Lietuvoje, translyčiai asmenys yra priversti medicinines lyties keitimo procedūras atlikti užsienyje ar rizikuojant savo sveikata vartoti hormoninius preparatus be medikų priežiūros. Pasikeitę lytį užsienyje, translyčiai asmenys susiduria su sunkumais gauti naujus asmens tapatybės dokumentus ir yra priversti kreiptis į teismą dėl savo lyties pripažinimo.