LGL pakvietė į išskirtinį renginį: „#TRANS_LT “ vaizdo klipų pristatymo vakarą ir parodą „TRANZ“

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL, bendradarbiaudama su kino režisieriumi Romu Zabarausku, menininkėmis ARCANA FEMINA photography bei Shaltmira ir parodų erdve 5 MALŪNAI pristatė unikalų projektą: „#TRANS_LT: video klipų pristatymo vakarą ir parodą „TRANZ“. Nors Lietuvoje žmogaus teisių srityje spaudžia šaltukas ir kyla pūga, mes labai džiaugiamės, kad šį stebuklingą vakarą buvote su mumis!

Vakaro metu oficialiai pristatyti pirmieji Lietuvos istorijoje TRANS* asmenų matomumo didinimui skirti socialiniai vaizdo klipai, kuriuose tikri ir realūs TRANS* žmonės iš Lietuvos dalinasi savo asmenine patirtimi, atskleidžia, kaip neegzistuojanti galimybė Lietuvoje pasikeisti asmens tapatybės dokumentus veikia jų kasdienį gyvenimą, bei ragina visus, neabejingus translyčių asmenų teisių įtvirtinimui, pasirašyti specialią peticiją. Vaizdo klipų herojai Oskaras, Zhenia ir Jūratukas persikelė iš žydrųjų video ekranų ir tapo realiais šio mūsų vakaro pašnekovais. „Ateitis nebegąsdina – aš galiu būt tuo, kuo noriu,“ – sakė vienas/-a iš klipų herojų. Panašiai ir mes šį vakarą metėme iššūkį tam, kas ilgą laiką buvo paslėpta po devyniais užraktais. TRANS* asmenų matomumui sakome didelį TAIP, nes pats geriausias laikas realiems pokyčiams – DABAR!

Menininkės Arcana Femina ir Shaltmira mūsų vakaro svečiams pristatė bendrą projektą – parodą „TRANZ“, kur subtiliai persipynę ankstesnių menininkių projektų „#TransAwesome“ ir „By the Way“ elementai kalba nauju ir paveikiu skambesiu. Savo stilistika ir raiška kontrastuojantys darbai leido pažvelgti į TRANS* bendruomenę iš skirtingų perspektyvų ir pasinerti į tranz(s)ą! Pristatydama savo „#TransAwesome“ serijos darbus, Shaltmira norėjo visiems priminti, kad svarbiausia yra mylėti ir gerbti save, bei gebėti pasijuokti tiek iš savęs, tiek iš absurdiškų gyvenimo situacijų. Tuo tarpu menininkė Arcana Femina parodos metu pristatė projektą „By the Way“ ir leido pažvelgti į šias gyvenimiškas situacijas per fotografinį naratyvą, kurio metu yra nagrinėjamas translyčio žmogaus santykis su savimi ir aplinka, šių santykių kontekste atsiskleidžianti visuomenės požiūrio anamarfozė ir susvetimėjimas. Palikdama lytiškumo sąvokas antrame plane, menininkė vylėsi, kad vakaro dalyviai į projekto herojus visų pirma pažvelgs kaip į žmones, su kuriais bus sukurtas ryšys, o ne atskirtis.

Renginio svečius pasitiko skandalingoji Okeanide, apie kurios pasirodymą Vilniaus miesto gatvėse rašė net kultūros svetainė Literatūra ir menas. „LGBT* gyvenimai nėra susiję vien tik su trūkumais,“ – sakė Okeanidė. „Mes esame stipresni už visus trolius, nes mokame juoktis net tada, kai norisi tik verkti.“ Kadangi proga išties neįprasta, atėjusius vaišinome ne tik šypsenomis, bet ir taure vyno.

logoŠį gražų renginį padėjo surengti mūsų geri draugai ILGA-Europe ir TGEU – Transgender Europe.