LGL filmų vakarų ir diskusijų sezonas prasidėjo nuo LGBT* teisių aktyvizmo istorijos

Filmo pavadinimas „Milkas“ (angl. Milk) – paprastas ir aiškus. Tarsi pagrindinio personažo įvaizdis, kurį stengėsi perteikti režisierius. Harvey’is Bernardas Milkas (1930-1978) buvo San Fransisko (JAV) politikas, įtraukęs LGBT* asmenų teisių klausimus į politinę darbotvarkę.

Kai prisijungiau prie LGL veiklos kalbant apie Milk‘ą girdėjau dažnai. Nors daug apie tai ir nežinojau, tačiau esu labai smalsi, tad pradėjau skaityti straipsnius apie jo asmeninį ir profesinį gyvenimą bei apie tai, kaip jis pasiekė savo politinių tikslų. Iš pradžių ne viskas buvo lengva ir suprantama, tačiau aš jutau pagarbą ir didžiavimąsi, skaitydama žmonių žodžius apie šį asmenį. Domėjausi vis labiau ir vienu metu perskaičiau apie filmą. Tuomet man kilo idėja suorganizuoti ką nors mūsų bendruomenei. Tai štai!

dsc_1306-copyIš pradžių mes diskutavome, ką mūsų bendruomenė žino apie Harvey’į Milką. Uždavus šį klausimą, sulaukiau atsakymo, kad jis buvo nušautas. Ir tai tikrai yra tiesa. Bet aš nutariau pradėti istoriją ją apvertus aukštyn kojomis. Po to, kai paaiškinau kas ir kodėl nužudė H. Milk‘ą, mes pasiklausėme Dead Kennedys dainos “I Fought the Law” (originalus pavadinimas “A Crickets` Song”). Kai kurios dainos teksto dalys buvo pakeistos. Pavyzdžiui, tekstas „I fought the law and the law won“ (liet. „Aš koviausi su įstatymu ir įstatymas laimėjo“) buvo pakeistas į „I fought the law and I won“ (liet. „Aš koviausi su įstatymu ir aš laimėjau“).  Toks pakeitimas buvo padarytas norint sukurti žodžių žaismą ir susieti istoriją su Milk‘o nužudymu (Dan White buvo nuteistas tik septyneriems metams ir aštuoniems mėnesiams dėl H. Milko ir H. Moscone nužudymo. Kadangi tai yra labai trumpa bausmė žmogui, kuris nužudė du asmenis, dainos tekstas pabrėžia, kad jis laimėjo prieš įstatymą).

Tuomet aš paaiškinau kontekstą. Papasakojau apie apdovanojimus, kuriuos laimėjo šis filmas (du JAV Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimus: geriausias originalus scenarijus ir Seanas Pennas kaip geriausias aktorius), filmavimo technikas, panaudotas filme (užtruko aštuonias savaites, kol filmas buvo nufilmuotas, taip pat daugybė aktorių masinėse scenose, kaip pavyzdžiui, Milk‘o kalbos metu per LGBT* eitynes), taip pat, kokius dokumentikos žanro filmus (“The times of H. Milk”) ir kokią knygą (“The Mayor of Castro Street: the Life and Times of Harvey Milk”) įkvėpė Milk‘o istorija. Be abejo, papasakojau, kodėl H. Milk‘as yra toks svarbus LGBT* bendruomenei. Kiek vėliau mes aptarėme atskirus filmo epizodus. Ypač atkreipiau dėmesį į ryšį tarp filmo ir biografijos (pavyzdžiui, revoliucija ir sąjunga su įvairiomis mažumomis, Milk‘o priešininkų (tokių kaip Anita Bryant ar John Briggs) ir sąjungininkų (tokių kaip George Moscone) vaidmuo, ir t.t.).

Manau, kad šis renginys buvo labai naudingas ir pamokantis. Ruošiantis jam aš daug išmokau ne tik apie Harvey’į Milką, bet ir apie istoriją bei politinius žaidimus. Tikiuosi, kad sugebėjau perduoti savo žinias lengvai ir suprantamu būdu, o renginio dalyviai įvertino mano pastangas.

unnamed

Asociacija LGL įgyvendina  10 mėnesių projektą „Matomumo ir lygybės link“ (“Heading Towards Visibility and Equality”), remiamą Erasmus+ programos EST (Europos savanoriška tarnyba).