LGBT* pabėgėliai Libane ruošiasi IDAHOT minėjimui

LGBT* pabėgėliai iš karo nualintų Sirijos, Irako, Jordanijos ir teroristinės „Islamo valstybės“ (IS) bei vietos LGBT* bendruomenė Libane ruošiasi minėti Tarptautinę dieną prieš homofobiją ir transfobiją (IDAHOT). Šventės planus jie kuria šalyje, kur už homoseksualius santykius taikoma baudžiamoji atsakomybė, ekonomika smukusi ir vis daugiau pabėgėlių iš kaimyninių karo paveiktų šalių prašosi prieglobsčio.

Nepaisant šių aplinkybių, Libano LGBT* bendruomenė maloniai priima LGBT* pabėgėlius ir yra pasiryžusi kartu surengti Tarptautinės dienos prieš homofobiją ir transfobiją minėjimą. Šalies sostinėje Beirute įsikūrusi LGBT* bendruomenės organizacija „Proud Lebanon“ į savo veiklas įtraukė per 400 LGBT* asmenų. Daugelis jų – pabėgėliai iš IS okupuotų ir Sirijos bei Irako karų paveiktų regionų. Šie LGBT* asmenys yra ypatingai pažeidžiami. Daugelis jų palaužti emociškai ir fiziškai, neturi pinigų net maistui.

„Mūsų bendruomenė pasižymi įvairove. Ją sudaro ne tik LGBT* asmenys iš mūsų šalies, bet ir pabėgėliai iš Jordanijos, Sirijos bei Irako. Stengiamės atliepti visus jų poreikius: teikiame ir maistą, ir psichosocialinę paramą,“ – pasakojo „Proud Lebanon“ vadovas Bertho Makso.

Organizacija ne tik rengiasi Tarptautinės dienos prieš homofobiją ir transfobiją minėjimui, bet ir renka lėšas, kad galėtų organizuoti atvirų durų dieną vietos LGBT* bendruomenei ir ją palaikantiesiems. „Ši diena mums leistų didinti Libano LGBT* bendruomenės sąmoningumą žmogaus teisių klausimais,“ – pabrėžė „Proud Lebanon” vadovas. Šalies LGBT* teisių aktyvistai siekia, jog būtų panaikintas Libano Baudžiamojo kodekso 534 straipsnis, kurio nuostatose homoseksualumas apibrėžiamas kaip „prieštaraujantis gamtos dėsniams“ ir užtraukia baudžiamąją atsakomybę.

Nuo 2004-ųjų visame pasaulyje gegužės 17-oji švenčiama kaip Tarptautinė diena prieš homofobiją ir transfobiją (angl. akronimas IDAHO). Gegužės 17-oji ypatinga tuo, jog 1990 metais Pasaulinė Sveikatos Organizacija išbraukė homoseksualumą iš psichinių ligų sąrašo. Diena skirta paminėti šią svarbią datą, kurią yra oficialiai pripažinęs Europos Parlamentas. Ją taip pat mini daugelis Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) atstovybių visame pasaulyje bei valstybės: Belgija, Jungtinė Karalystė, Olandija, Prancūzija, Ispanija ir kitos.

Lietuvoje Tarptautinė diena prieš homofobiją ir transfobiją pirmą kartą paminėta „Vaivorykštės dienų“ renginiais 2007 metais. Šiais metais asociacija LGL „Vaivorykštės dienas“ rengia jau ketvirtą kartą. Ankstesni renginiai sulaukė didelio susidomėjimo ir pasisekimo. Šiais metais LGL planuoja surengti jau tradiciniu tapusį pasivažinėjimą Vilniaus gatvėmis „vaivorykštės“ autobusu bei filmų peržiūras trijuose Lietuvos miestuose.