LGBT kruizai – socialinė utopija kai mažuma tampa dauguma

LGBT kruizai – unikalus turizmo reiškinys. Išplaukusieji šiuo kruizu atsiduria savotiškoje socialinėje utopijoje, kuomet visuomenės mažuma kelionės laikotarpiu tampa dauguma. Laisvė būti savimi yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl LGBT žmonės pasirenka tokią atostogų formą. Kruizai vilioja ir pasirinkimų įvairove: veiklos čia atras tiek vakarėlių liūtai, tiek kultūros entuziastai bei turistai.

Iki 2019 metų Briuselyje įsikūrusio LGBT klubo „La Demence“ organizuojamas kruizas „The Cruise“ buvo vienintelis LGBT kruizas Europoje. Kiekvienų metų vasarą skirtingu maršrutu išplaukiantis laivas „Jūrų rapsodija“ plukdo 3 tūkstančius keleivių ir tampa vis populiaresnis. Bilietai į 2019 metų liepos 6 dieną iš Venecijos (Italija) išplauksiantį laivą buvo išgraibstyti jau praėjusių metų gruodžio mėnesį. Šiais metais „The Cruise“ prisišvartuos Kotore (Juodkalnija), Kerkyros saloje (Graikija), Mikono saloje (Graikija), Santorino saloje (Graikija), Argostolyje (Graikija) ir liepos 13 dieną sugrįš į Veneciją. Panašaus pobūdžio, tik didesnį keleivių skaičių pritraukiantys, kruizai organizuojami ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

LGBT kruizus aptarnaujančiam laivo personalui organizuojami specialūs jautrumo LGBT klausimais mokymai, tad kelionė pasižymi pozityvia atmosfera. Pasibaigus kruizui, laivo darbuotojams dar ilgai tenka šalinti visame laive pasklidusius blizgučius. LGBT kruizas – tarsi eksperimentas kai LGBT keleiviai tampa dauguma, o bendruomenei nepriklausantis personalas – mažuma. Vis dėlto, kelionei pasibaigus keleiviai grįžta į realybę: atostogos baigėsi, o utopiją keičia realybė.

Kruizo metu laivas gyvas 24 valandas per parą. Diena prasideda nuo pusryčių į atplaukimo į uostą. Keliautojai turi galimybę pasirinkti sau patraukliausią ekskursiją mieste, kuriame prisišvartavo laivas. Jie taip pat gali pažinti miestą savarankiškai arba likti laive. Tiesa, yra ir tokių keleivių, kurie pasirenka naktinį gyvenimą ir dieną skiria poilsiui. Diskotekos laive prasideda nuo 17.00 val. Vėliau seka vakarienė, diskoteka su garsiais diskžokėjais, kultūrinė programa ir dūzgės iki 8.00 val. ryto. Laive įrengtoje koncertų salėje kiekvieną vakarą vyksta koncertai ir atlikėjų pasirodymai. Daugelis jų – LGBT bei „drag“ kultūros atstovai, pristatantys išskirtinę programą, tarp jų ir Lietuvos LGBT bendruomenei puikiai pažįstama „drag“ karalienė LaDiva Live.

Keleiviai taip pat įtraukiami į kultūrinę bei pramoginę programą. Jau pirmąjį kelionės vakarą laivo kapitonas keleivius pakviečia kokteilio. Laive organizuojamas ir talentų šou, kurio metu iš anksto užsiregistravę keleiviai pristato savo numerius ir varžosi dėl pagrindinio prizo. Kruize dalyvauja ir apie 50 savanorių, kurie organizuoja įvairias sąmoningumo didinimo veiklas bei seminarus. Laive taip pat organizuojami įvairūs konkursai: bėgimas avint aukštakulnius, misterio gėjaus rinkimai, rankinių svaidymo ir garsiausio šuolio į baseiną rungtynės. Vieną vakarą daugelis laivo keleivių taip pat persirengia „moteriškais“ drabužiais, vakarieniauja ir grupėmis rungtyniauja dėl išskirtiniausio įvaizdžio. Kitą rytą daugelio jų nebeįmanoma atpažinti. Laive taip pat veikia kazino, organizuojami karaokės vakarai, veikia sporto klubai, masažo salonai.

„La Demence“ organizuojamame kruize „The Cruise“ dalyvauja keleiviai iš 85 pasaulio šalių, iš kurių 6-8 žmonės – lietuviai. Laive gaji tradicija kajučių duris papuošti tautybę reprezentuojančiais simboliais: vėliavėlėmis, magnetukais, nuotraukomis. Nemažai keleivių į kruizą vyksta ištisomis delegacijomis, kurios atstovauja tam tikrą šalį. Kai kurias jų už miesto populiarinimą tarptautiniu mastu remia savivaldybės. Be to, kajutę dalinantis su dar trimis keleiviais, kruizo kaina tampa prieinama daugeliui.

Kelionėje LGBT kruizu nebūna liūdna. Šis jausmas apninka tik tada, kai tenka palikti laivą. Vis dėlto, nemažai kruizo keleivių vos grįžę ima planuoti kitą kelionę laivu, nes šią socialinę utopiją norisi išgyventi dar ir dar. Ir sugrįžę kitais metais laive sutinka daugelį jau gerai pažįstamų veidų.