Latvijos prezidentas dėl homofobiško pareiškimo sulaukė ET kritikos

Europos Tarybos Žmogaus teisių komisaras Nilsas Muižnieksas pasmerkė Latvijos prezidento Andrio Berzinio interviu išsakytas homofobiškas replikas, praneša šalies naujienų agentūra „LETA“.

„Latvija, kaip ir kitos Europos Tarybai priklausančios šalys, yra įsipareigojusi Europos žmogaus teisių konvencijai, kuri garantuoja lygias žmogaus teises visiems, nepriklausomai nuo lytinės orientacijos ar lytinės tapatybės. Latvijos prezidento pareiškimas sustiprino klaidingas visuomenės nuostatas apie LGBT* asmenis ir jų teises“, – pabrėžė ET Žmogaus teisių komisaras.

Komisaro kritika savo gimtosios šalies prezidentui – pagrįsta. Homofobiški A. Berzinio komentarai išspausdinti klausimų ir atsakymų forma, todėl prezidentas negali pasiteisinti tuo, kad jo žodžiai buvo neteisingai suprasti ar atsieti nuo konteksto.

2014 metų gruodį Latvijos dienraštyje „Neatkariga“ šalies vadovas pasisakė prieš „atvirai homoseksualų gyvenimo būdą“. „Reikšdami nepasitenkinimą mes juos tik skatiname. Kiekvienas žmogus turi teisę pasirinkti savo gyvenimo būdą ir prisiimti atsakomybę už savo pasirinkimą. Tačiau negalima savo pasirinkimo primesti kitiems, o tuo labiau – viešai. Tai niekur nenuves“, – samprotavo Latvijos prezidentas.

Nyderlandų parlamentarė Sophie in ‘t Veld pavadino A. Berzinio komentarus homofobiškais ir pateikė interviu medžiagą Europos Sąjungos Tarybai. Politikė viešai paragino Latvijos prezidentą atsižadėti savo žodžių. A. Berzinis to nepadarė, o prezidento spaudos atstovas užtikrino, kad interviu atspindi Latvijos prezidento požiūrį į homoseksualumą.

Baiminamasi, kad A. Berzinio interviu gali neigiamai paveikti šalies įvaizdį tarptautiniu mastu, mat š. m. birželį Latvijos sostinėje Rygoje organizuojamos pirmosios Baltijos šalyse „EuroPride“ eitynės.