Kolumbijos vyriausybė sieks įtvirtinti laisvu asmens apsisprendimu paremtą lyties pakeitimo pripažinimą

Š. m. birželio 5 dieną Kolumbijos teisingumo ministras Yesidas Reyesas išleido nutarimą, kuriuo siekiama įtvirtinti laisvu asmens apsisprendimu paremtą teisinį lyties pakeitimo pripažinimą, kai iš asmens nereikalaujama atlikti medicininių procedūrų, gauti psichiatrinę diagnozę ar išsituokti. Tokiu būdu būtų pripažįstama, jog translyčiai asmenys gali savarankiškai apsispręsti dėl savo lytinės tapatybės, o šios teisės užtikrinimas yra visapusiškai suderintas su žmogaus orumo apsaugai keliamais tarptautiniais reikalavimais.

Šiuo Kolumbijos vyriausybės nutarimu siekiama palengvinti procesą, kurio metu įrašai apie asmens lytį asmens tapatybės dokumentuose suderinami su subjektyviu asmens lytinės tapatybės pajautimu. Įsigaliojus minėtai tvarkai, lytį asmens tapatybės dokumentuose siekiantis pakeisti asmuo turės galimybę kreiptis į notarą, kuris atliks paprastą administracinio pobūdžio procedūrą. Analogiška aukščiausius žmogaus teisių apsaugos standartus translyčiams asmenims įtvirtinanti greita, skaidri ir prieinama teisinio lyties pakeitimo pripažinimo procedūra įtvirtinta ir kitose užsienio valstybėse, pavyzdžiui, Danijoje, Maltoje ir Argentinoje.

„Priverstinio pobūdžio psichiatrinės diagnozės reikalavimas pažeidžia asmens teisę į privataus gyvenimo gerbimą. Netrukus Kolumbija pripažins kiekvieno asmens teisę į lytinę tapatybę ir lyties raišką,“ – tikino šalies teisingumo ministras šalies dienraštį „El Espectador“.

„Pirmą kartą Kolumbijos istorijoje vyriausybė ėmėsi priemonių, kuriomis siekiama įtvirtinti translyčių asmenų teises ir apsaugą nuo diskriminacijos. Tikrosios asmens lyties neatitinkančius dokumentus turintys translyčiai asmenys kasdieniniame gyvenime susiduria su daugybe praktinių problemų švietimo ir mokslo, užimtumo, sveikatos apsaugos bei daugelyje kitų sričių,“ – komentavo šalies LGBT* teisių organizacijos „Colombia Diversa“ vadovas Mauricio Albarracín Caballero.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL primena, kad Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimų įgyvendinimą prižiūrintis Europos Tarybos Ministrų komitetas 2014 m. rugsėjo 25 dieną pritaikė bylai L. prieš Lietuvą sustiprintos priežiūros procedūrą. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į tai, kad iki šiol visi bandymai priimti lyties keitimui reikalingus įstatymus buvo nesėkmingi. LR Civilinis kodeksas įtvirtina teisę pakeisti lytį, tačiau ši nuostata praktiškai neveikia, nes LR Seimas jau daugiau kaip 10 metų nepriima tai reglamentuojančio įstatymo. Dėl to Lietuva dar 2007 metais pralaimėjo bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme L. prieš Lietuvą. Asociacija LGL viliasi, kad atsakingos Lietuvos valdžios institucijos imsis priemonių užtikrinti operatyvų ir kokybišką naujų teisėkūros iniciatyvų, susijusių su EŽTT sprendimu byloje L. prieš Lietuvą, parengimą ir įgyvendinimą.