Kada tos pačios lyties poros galės laisvai judėti ES?

Europos Parlamente surengti karšti debatai apie į kitą valstybę narę besikeliančių gyventi tos pačios lyties susituokusių arba įregistravusių civilinę parterystę porų diskriminaciją. Diskusijų metu vieni europarlamentarai ragino nedelsiant užtikrinti abipusio pripažinimo principo laikymąsi, kiti ragino neskubėti ir tai daryti palaipsniui, treti – neprimesti kitoms ES šalims savo nuomonės.
„Mažų mažiausia, turime taikyti abipusio pripažinimo principą. Jei jis taikomas uogienei, vynui ir alui, kodėl ne santuokoms ir santykiams?“ – klausė Sophie In ‘t Veld (Liberalų ir demokratų aljansas, Olandija).
Dažniausiai buvo minimos šios diskriminacijos, kurią patiria tos pačios lyties poros, rūšys: spragos socialinio draudimo bei pensijų srityje, partnerio valios nepripažinimas sveikatos apsaugos sistemoje, teisinio santuokų ir partnerystės statuso negerbimas, tėvystės saitų su nebiologiniu vaiku nutraukimas.
Asociacijos LGL pirmininkas Vladimiras Simonko pastebi, kad praktiškai direktyva dėl Sąjungos piliečių ir jų šeimos narių teisės laisvai judėti ir gyventi valstybių narių teritorijoje nesprendžia tos pačios lyties porų problemų, kurios buvo iškeltos debatų metu. Dauguma homoseksualių partnerių net nesvarsto galimybės  persikelti ar nuolat gyventi kai kuriose ES šalyse dėl jų santuokos ar partnerystės teisinio nepripažinimo praktinių pasekmių.
V.Simonko nuomone, tik  teisiškai privalomas tokių santuokų ir partnerysčių abipusis pripažinimas užtikrintų, kad santuoką ar partnerystę įregistravusios tos pačios lyties poros galėtų iš tiesų pasinaudoti pagrindiniu ES principu dėl teisės laisvai judėti.
Lietuvos vyriausybė neturėtų ignoruoti šios problemos, nes vis daugiau Lietuvos piliečių tuokiasi bei registruoja partnerystes su kitose ES šalyse gyvenančiais tos pačios lyties partneriais. Tokios „mišrios“ poros turėdamos visas sutuoktinių arba partnerių teises kitoje ES valstybėje, Lietuvoje automatiškai praranda savo statusą. Valstybė tarsi netiesiogiai leidžia suprasti, kad „tokių“ porų indėlis į Lietuvos ekonominį bei socialinį gyvenimą yra nepageidautinas.