JAV prezidentas B. Obama ragina uždrausti žalingas LGBT* jaunuolių „gydymo“ praktikas

Š. m. balandžio 9 dieną JAV prezidentas Barackas Obama viešai pasmerkė ir paragino uždrausti žalingas psichiatrinės LGBT* asmenų „terapijos“ procedūras, kuriomis siekiama „pakeisti“ LGBT* jaunuolių seksualinę orientaciją ar lytinę tapatybę. Viešai pasmerkti panašias konservatyvių religinių grupių taikomas praktikas JAV prezidentą paskatino homoseksualių, biseksualių ir translyčių jaunuolių „gydymą“ nutraukti raginanti internetinė peticija, kurią pasirašė per 120 000 žmogaus teisių apsaugai neabejingų asmenų.

„Baltieji rūmai kartu su jumis reiškia susirūpinimą dėl siaubingų translyčių, homoseksualių ir biseksualių jaunuolių terapijos procedūrų pasėkmių. Mūsų prioritetas – apsaugoti šalies jaunimą, todėl prezidento administracija remia pastangas uždrausti LGBT* jaunuolių gydymo praktikas,“ – JAV prezidento vardu komentavo Baltųjų rūmų patarėja Valerie Jarrett. „Moksliškai įrodyta, jog panašios psichiterapinės procedūros, ypatingai taikomos jaunuoliams, yra etiškai nepriimtinos ir žalingos LGBT* asmenų psichinei sveikatai,“ – pabrėžė prezidento atstovė.

Tam tikrų JAV religinių bendruomenių atstovai vis dar pasitelkia maldą siekdami pakeisti LGBT* jaunuolių seksualinę orientaciją ar lytinę tapatybę. „Tikime, jog pokyčiai – įmanomi. Žmonės kreipiasi dėl konsultacijų, nes jie gali pasikeisti ir ši terapija veikia. Mes padedame jaunuoliams tapti savimi,“ – aiškino Kalifornijos ir Teksaso valstijose praktikuojantis šeimos terapeutas Davidas Pickupas dienraščiui „The New York Times“.

Šalies psichikos sveikatos organizacijos ir LGBT* aktyvistai nuolat pabrėžia, kad panašios praktikos didina depresijos ir savižudybių riziką. „Prezidento B. Obamos ir Baltųjų Rūmų išreikšta parama yra esminė siekiant apsaugoti LGBT* jaunuolius nuo ydingų terapijos procedūrų,“ – tikino organizacijos „The National Center for Transgender Equality“ vadovė Mara Keisling.

Peticija, kurią pasirašė per 120 000 žmonių, inicijuota po 17-etės translytės paauglės Leelos Alcorn iš Ohajo valstijos (JAV) savižudybės 2015 metų išvakarėse. Paskutiniame laiške mergina kaip vieną pagrindinių motyvų pasirinkti mirtį įvardijo neigiamą tėvų reakciją į jos troškimą pakeisti fizinę lytį: „Po dešimties metų painiavos pagaliau supratau, kas esu. Iš karto papasakojau tai savo mamai ir ji sureagavo labai neigiamai. Ji sakė, kad tai – laikina, kad aš klystu ir niekada nebūsiu mergina, nes dievas nedaro klaidų. Net jei esate krikščionis ar nusiteikęs prieš translyčius asmenis, niekada taip nesakykite, ypač savo vaikams. Tai privers juos nekęsti savęs taip, kaip savęs nekenčiu aš,“ – ragino paauglė savo laiške.

Pasakodama apie dukrą merginos motina Carla Alcorn nuolat pabrėžė vyrišką dukros prigimtį ir vartojo vyriškosios giminės įvardžius. Po Leelos mirties motina socialiniame tinklapyje „Facebook“ paskelbė žinutę: „Josh’as šį rytą grįžo namo į dangų. Anksti ryte jis išėjo pasivaikščioti ir buvo partrenktas sunkvežimio. Ačiū už žinutes, gerumą ir susirūpinimą. Jis buvo puikus muzikantas ir atlikėjas. Jis buvo puikus berniukas.“

Merginos motina pripažino, kad dukra jautėsi prislėgta, o psichiatras buvo paskyręs medikamentų. „Jis tiesiog nustojo pasakoti esąs translytis. Niekada nesu girdėjusi vardo Leelah“ – tikino ji. Vis dėlto, skaitant Leelos savižudybės laišką tampa akivaizdu, kad ji ilgą laiką kovojo siekdama tėvų supratimo. „Mama nuvedė mane pas krikščionį psichiatrą, kuris aiškino, kad esu savanaudė, neteisi ir turiu ieškoti dievo pagalbos. Negavau konsultacijų, kurios būtų padėję įveikti depresiją,“ – tikino mergina.

„Perduokite visus mano pinigus translyčių asmenų organizacijoms ir palaikymo grupėms,“ – paskutinę valią laiške išdėstė paauglė. „Ilsėsiuosi ramybėje tik tada, jei vieną dieną su translyčiais asmenimis bus elgiamasi kaip su žmonėmis, kurie turi svarbius jausmus ir žmogaus teises. Apie lytiškumą reikia mokyti mokykloje, ir kuo anksčiau. Mano mirtis privalo ką nors reikšti. Mano vardas turi būti įtrauktas į translyčių žmonių savižudybių skaičių. Prašau, pagydykite visuomenę,“ – ragino Leelah savo paskutiniame laiške.

Asociacija LGL primena, kad priverstinis psichologinės pagalbos translyčiams asmenims pobūdis paneigia pačią tokio terapeutinio bendravimo idėją. Jei asmuo yra verčiamas atskleisti itin asmenišką su subjektyviu asmens lytinės tapatybės pajautimu susijusią informaciją psichoterapeutui, kuriuo yra visiškai nepasitikima dėl iš šalies primesto privalomo konsultavimo, tarp „gydytojo“ ir „paciento“ potencialiai sukuriami hierarchiniai santykiai, kurie ne tik kad neprisideda prie psichikos sveikatos priežiūros paslaugomis besinaudojančio asmens gerovės, bet ir gali būti potencialiai žalingi. Dėl šios priežasties darytina išvada, jog psichikos sveikatos paslaugos translyčiams asmenims turėtų būti teikiamos tik savanoriškai.

Jei jus aplanko mintys apie depresiją ar savižudybę, galite susisiekti su „Jaunimo linijoje“ budinčiais savanoriais konsultantais (tel.: 8 800 28888, skambinti galima VISĄ PARĄ). Linijoje budintiems konsultantams yra vedami LGBT* jautrumo mokymai, todėl į visus Jūsų klausimus bus atsakyta pagarbiai ir palaikančiai.

Taip pat galite skambinti į LGL biurą (tel.: 8 5 2610314, d.d. 9:00-18:00) arba rašyti mums elektroniniu paštu office@gay.lt. Į Jūsų užklausimą mūsų darbuotojų kolektyvo nariai atsakys per 24 val.