Translytės JAV paauglės savižudybės laiške – jaudinantis prašymas „pagydyti visuomenę“

2015 metų išvakarėse translytė paauglė iš JAV Ohajo valstijos pasirinko mirtį po sunkvežimio ratais. Mergina paliko laišką, kuriame atskleidžia savižudybės motyvus: neigiamą tėvų reakciją į jos troškimą pakeisti fizinę lytį ir nesugebėjimą įžvelgti perspektyvų ateičiai. Po 17-etės mirties socialiniame tinkle „Tumblr“ pasirodžiusi žinutė liudija, kad savižudybė nebuvo spontaniškas žingsnis.

„Gyvenimas, kuris manęs laukė, – nevertas gyventi… nes esu translytė“, – rašoma laiške, kurį pasirašė Leelah, išbraukdama tėvų duotą vardą Joshas. „Nuo ketverių metų jaučiuosi mergaite, įkalinta berniuko kūne. Nežinojau, jog yra terminas, apibūdinantis tai, ką jaučiu, ar kad vaikinui įmanoma tapti mergina. Todėl stengiausi pritapti ir elgtis „berniukiškai“, – pasakojo mergina.

Paauglės mirtis sukėlė emocingą socialinių tinklų vartotojų reakciją. Kai kurie jų dėl Leelah savižudybės kaltina nesupratingus tėvus. Interviu CNN televizijai merginos motina Carla Alcorn pabrėžė vyrišką dukros prigimtį ir vartojo vyriškosios giminės įvardžius. Po Leelah mirties motina socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė žinutę: „Joshas šį rytą grįžo namo į dangų. Anksti ryte jis išėjo pasivaikščioti ir buvo partrenktas sunkvežimio. Ačiū už žinutes, gerumą ir susirūpinimą.“

Savo priešmirtiniame laiške Leelah pasakoja, kad “verkė iš džiaugsmo“ 14–os metų supratusi, kad yra translytė. „Po dešimties metų painiavos pagaliau supratau, kas esu. Iš karto papasakojau tai savo mamai ir ji sureagavo labai neigiamai. Ji sakė, kad tai – laikina, kad aš klystu ir niekada nebūsiu mergina, nes dievas nedaro klaidų. Net jei esate krikščionis ar nusiteikęs prieš translyčius asmenis, niekada taip nesakykite, ypač savo vaikams. Tai privers juos nekęsti savęs taip, kaip savęs nekenčiu aš,“ – pabrėžė paauglė.

„Perduokite visus mano pinigus translyčių asmenų organizacijoms ir palaikymo grupėms“, – paskutinę valią laiške išdėstė paauglė. Ilsėsiuosi ramybėje tik tada, jei vieną dieną su translyčiais asmenimis bus elgiamasi kaip su žmonėmis, kurie turi svarbius jausmus ir žmogaus teises. Apie lytiškumą reikia mokyti mokykloje, ir kuo anksčiau. Mano mirtis privalo ką nors reikšti. Mano vardas turi būti įtrauktas į translyčių žmonių savižudybių skaičių. Prašau, pagydykite visuomenę“, – ragina Leelah paskutiniame laiške.

Praėjus kelioms dienoms po dukros mirties gedinti Carla Alcorn neužsikirsdama kartojo, kad mylėjo savo vaiką. „Jis buvo puikus muzikantas ir atlikėjas. Jis buvo puikus berniukas“, – tikino ji.

Asociacija LGL primena, kad transfobinės patyčios neigiamai veikia jaunų žmonių emocinę ir psichinę sveikatą. Tyrimai parodė aiškias sąsajas tarp besikartojančių ilgalaikių transfobinių patyčių ir depresijos, nerimo, nepasitikėjimo savimi, užsisklendimo, socialinės izoliacijos ir miego sutrikimų. Transfobines patyčias patiriantys jaunuoliai labiau linkę į savęs žalojimą ir bandymą nusižudyti nei kiti jauni žmonės.

Jei jus aplanko mintys apie savižudybę, susisiekite su „Jaunimo linijoje“ budinčiais savanoriais konsultantais (tel.: 8 800 28888, skambinti galima VISĄ PARĄ). Linijoje budintiems konsultantams yra vedami LGBT* jautrumo mokymai, todėl į visus Jūsų klausimus bus atsakyta pagarbiai ir palaikančiai.

Taip pat galite skambinti į LGL biurą (tel.: 8 5 2610314, d.d. 9:00-18:00) arba rašyti mums elektroniniu paštu office@gay.lt. Į Jūsų užklausimą mūsų darbuotojų kolektyvo nariai atsakys per 24 val.