Homofobai siekia užkirsti kelią „EuroPride 2015“ eitynėms Rygoje

Grupė homofobiškai nusiteikusių vietos aktyvistų siekia užkirsti kelią „EuroPride 2015“ eitynėms Latvijos sostinėje Rygoje. Grupelė „antiglobalistais“ pasivadinusių individų pasinaudojo savivaldybės įstatymo nuostatų spraga, kad pasipriešintų š. m. birželio 20 dieną numatytoms LGBT* eitynėms Rygoje.

Š. m. vasario 20 dieną „EuroPride 2015″ organizatoriai latvių LGBT* organizacija „Mozaika“ kreipėsi į Rygos miesto savivaldybę dėl leidimo rengti eitynes ir patyrė šoką: „tradicinių vertybių“ šalininkai šią dieną jau buvo įregistravę protestą prieš „seksualinius nukrypimus, įvairius iškrypimus ir kitus keistus dalykus“ toje pačioje vietoje, kur numatyta rengti LGBT* eitynes.

„Antiglobalistai“ pasinaudojo savivaldybės nuostatų dėl leidimo rengti taikius susirinkimus spraga, jog dėl leidimo organizuoti renginį viešoje vietoje į savivaldybę galima kreiptis iki planuojamo renginio likus vos keturiems mėnesiams. Savaitės trukmės „antiglobalistų“ festivalis Rygoje prasidės keliomis dienomis anksčiau nei LGBT* eitynės, todėl pastarieji galėjo dėl leidimo kreiptis anksčiau nei LGBT* organizacija „Mozaika“.

„Antiglobalistai“ įkūrė interneto tinklapį NoHomo.lv, kuriame išpažįsta „tradicines vertybes“ ir pasisako prieš europietišką visuomenę. „Homoseksualumas yra išgydoma liga,“ – deklaruoja pastarieji.

„Jie kaltina mus sužlugdžius „tradicinę“ Latvijos šeimą,“ – komentavo „EuroPride 2015“ pirmininkas Kasparas Zalitis. „Neatsistebime homofobų ryžtu ieškoti įstatymų spragų. Tai reiškia, jog be ypatingo kūrybinio mąstymo neišsiversime. Šiuo metu neturime kitų alternatyvų,“ – tikino LGBT* eitynių organizatorius.

Kai LGBT* organizacija „Mozaika“ kreipėsi į Rygos miesto savivaldybę, šios atstovai nesiryžo spręsti susidariusios problemos ir sprendimo teisę perdavė Latvijos Teisingumo ministerijai, kuri ir spręs, ar Ryga Europai prisistatys kaip tolerantiška ir visuomenės įvairovę švenčianti Europos sostinė, ar miestas, kuriame homofobų protestai organizuojami LGBT* asmenų žodžio ir išraiškos laisvių bei teisės į taikius susirinkimus sąskaita.

„Norėčiau, kad galėtume būti nusiteikę optimistiškiau. Šalies Teisingumo ministras garsėja homofobiškomis replikomis, yra viešai pavadinęs LGBT* bendruomenę „pederastų mafija“,“ – tikino „Mozaika“ vadovas K. Zalitis.

Vis dėlto, „EuroPride 2015“ organizatorius tikisi, jog ras išeitį, kad LGBT* eitynės įvyktų kaip planuota. „Viliamės, jog galiausiai triumfuos teisingumas ir žmogaus teisės. Esame nusivylę, jog praėjus dešimtmečiui nuo pirmųjų LGBT* eitynių Latvijoje, mums vis dar tenka kovoti, kad jos apskritai įvyktų,“ – pabrėžė eitynių organizatorius.

„Atvykite į „EuroPride 2015“ eitynes Rygoje – šios paramos mums reikia labiausiai. Privalome parodyti Latvijos visuomenei, kad egzistuoja tarptautinė LGBT* bendruomenė, kuri pasiruošusi apginti žmogaus teises. „EuroPride“ eitynės dar niekada nevyko taip arti Rusijos, tad kuo daugiau LGBT* aktyvistų atvyks, tuo garsesnis taps mūsų visų balsas,“ – ragino „EuroPride 2015“ organizatorius.

Asociacija LGL reiškia susirūpinimą dėl iniciatyvų, kuriomis siekiama riboti LGBT* asmenų teisę į taikius susirinkimus bei atsakingų Latvijos politikų pažeidžiamų visuomenės grupių atžvilgiu reiškiamą neapykantos kalbą. Asociacija LGL tikisi, jog Latvijos Teisingumo ministerijos atstovai priims teisingą, pagrindinėmis žmogaus teisėmis bei demokratijos principais paremtą sprendimą, apgins LGBT* asmenų teisę į taikius susirinkimus bei saviraiškos ir žodžio laisvę.