„EuroPride 2015“ eitynėse Rygoje dalyvavo ir Lietuvos LGBT* bendruomenė

Š. m. birželio 20 dieną nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL atstovai Rygoje prisijungė prie tūkstančių pirmą kartą Baltijos šalyse organizuotų „EuroPride“ eitynių dalyvių ir atstovavo Lietuvą renginyje, kuris suteikė neįkainojamą galimybę atkreipti visos Europos dėmesį į LGBT* žmogaus teisių padėtį regione. Šiais metais tradicinė Lietuvos, Latvijos bei Estijos „BalticPride“ renginių savaitė sujungta su „EuroPride 2015“, kurio renginių šeimininke tapo Europos Sąjungos Tarybai pirmininkaujančios Latvijos sostinė Ryga.

Latvijos sostinėje surengtos eitynės „Už lygybę!“ įvyko sėkmingai. Renginyje dalyvavo 5000 Europos LGBT* bendruomenės narių ir juos palaikančiųjų asmenų minia. Eitynėse žygiavo ir 200 lietuvių – tai nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL bendruomenės nariai, kitų nevyriausybinių organizacijų atstovai ir žmogaus teisų aktyvistai.

„Šiandien Baltijos valstybės išlaikė itin svarbų žmogaus teisių egzaminą – visi drauge išsiuntėme labai aiškią žinią, jog demokratija, tolerancija ir pagarba kiekvienam žmogui, nepaisant individualių skirtumų, yra būtent tos vertybės, kuriomis vadovaujasi mūsų visuomenės,“ – pasibaigus eitynėms komentavo asociacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko.

Š. m. birželio 20 dienos popietę Rygos miesto centre surengtos „EuroPride 2015“ eitynės „Už lygybę!“ praėjo be rimtesnių incidentų. Eitynių maršrutas Rygos senamiesčio gatvėmis driekėsi 2,2 kilometro, o po eitynių Vermanes Darzs parke susirinkę renginio dalyviai neslėpė džiugios nuotaikos ir gerų emocijų.

„Džiaugiuosi, jog šiandien esame kartu. Atsižvelgiant į sudėtingą LGBT* asmenų situaciją Lietuvoje, labai svarbu pajusti vienybę, stiprybę ir neprarasti tikėjimo savimi ir kitais,“ – eitynių svarbą komentavo asociacijos LGL savanorių koordinatorė Samanta Matuizaitė.

Kartu su LGBT* bendruomenės nariais, renginyje dalyvavo Europos Parlamento (EP) nariai, Latvijos politikai, tarptautinių organizacijų atstovai bei Rygos miesto gyventojai bei svečiai.

Asociacijos LGL vadovo Vladimiro Simonko teigimu, „EuroPride“ priartėjimas iki Europos Sąjungos sienų ribų savaime įgyja politinę reikšmę. „Kiekvienas regionas diktuoja savas aktualijas. Rygoje reikia praplėsti savo poziciją dėl žmogaus teisių Baltarusijoje, Rusijoje. Nederėtų pamiršti, kad ir mūsų mylima Ukraina turi problemų su žmogaus teisėmis nepaisant karo. EuroPride turi siųsti stiprią žinią politikams, kad privalome būti nuoseklūs ir pabrėždami mūsų strateginę partnerystę su kaimyninėmis šalimis nepamiršti kelti ir klausimų, kurie yra nepatogūs,“ – pabrėžė V. Simonko.

Vizito Rygoje metu asociacijos LGL delegacija turėjo galimybę susitikti su Europos Parlamento Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcijos (ALDE) pirmininko pavaduotojomis Sophie In’t Veld ir Izaskun Bilbao. Susitikimo metu asociacijos LGL atstovai aptarė LGBT* asmenų situaciją Lietuvoje. „EuroPride“ eitynių išvakarėse europarlamentarės išreiškė paramą LGBT* bendruomenei ir prisijungė prie tarptautinės žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ raginimų Latvijos vyriausybei užtikrinti eitynių dalyvių saugumą ir apginti LGBT* asmenų teisę į taikius susirinkimus bei saviraiškos ir žodžio laisvę.

Asociacijos LGL atstovai ne tik aktyviai įsitraukė į š. m. birželio 15-21 dienomis Rygoje vykstančio „EuroPride 2015“ festivalio veiklas, bet ir pakvietė Lietuvos LGBT* bendruomenę LGL kartu vykti į festivalio kulminacija tapusias eitynes. Vykusieji specialiai LGL užsakytu autobusu turėjo galimybę nemokamai vykti tiesiai į renginį, kelionės metu jų laukė interaktyvi Lygių galimybių plėtros centro atstovės Margaritos Jankauskaitės paskaita ir kino seansas.

„Kiekvienas Pride renginys yra dovana miestui ir jo gyventojams. Eitynių tikslas gali būti tas pats, bet žmonės, muzikantai, oras, „PrideHouse“ visuomet sukuria unikalią atmosferą. Pabandome būti optimistais, galbūt mums pasiseks ir „Baltic Pride 2016“ bus dar įdomesnis už „EuroPride,“– tikino asociacijos LGL vadovas V. Simonko.

Šiemet Rygoje rengiamas „EuroPride 2015“ festivalis sutampo su Latvijos eile organizuojant bendrą trijų Baltijos šalių projektą „Baltic Pride“. Rygoje rengiamiems „Baltic Pride“ renginiams „EuroPride“ statusas suteiktas siekiant pabrėžti su žmogaus teisėmis Rytų Europoje susijusius iššūkius. „EuroPride“ eitynės šiemet surengtos jau 22-ąjį kartą.

Kitos „Baltic Pride“ eitynės „Už lygybę!“ bus rengiamos 2016 metų birželio mėnesį Vilniuje.

Apie asociacijos LGL dalyvavimą „EuroPride“ eitynėse Rygoje taip pat rašė naujienų portalai 15min.lt, lrytas.lt, alfa.lt, delfi.lt. „LNK“ žinių reportažas.