Europarlamentarai: „Atėjo laikas lyderiams pareikšti: europietiškoje Lietuvoje nėra vietos politikų homofobijai“

Š. m. sausio 22 dieną Europos Parlamento (EP) LGBT* teisių intergrupė tarptautiniu mastu išplatino spaudos pranešimą, kuriame pasmerkė homofobijos motyvuotą LR Seimo nario Algirdo Vaclovo Patacko pareiškimą. Europos parlamento nariai negailėjo kritikos š. m. sausio 18 dieną viešai paskelbtam Lietuvos parlamentaro „įspėjimui“ asociacijai LGL, kad organizacija „žaidžia su ugnimi“ ir dėl savo veiklos „gali sulaukti juodo, atgrasaus ir absoliučiai nepriimtino atsako“, panašaus į tai, „kas įvyko Paryžiuje.“ Politikas taip reagavo į organizacijos vadovo Vladimiro Simonko juokais išsakytą pasiūlymą saugoti dešimties litų banknotus kaip LGBT* suvenyrus.

EP LGBT* teisių intergrupės spaudos pranešime pabrėžiama, jog Lietuvos politikų demonstruojama homofobija ir neapykantos kalba pasiekė kritines aukštumas. ES Pagrindinių Teisių Agentūros 2013 metais atliktos apklausos duomenimis, net 87 procentai LGBT* respondentų iš Lietuvos mano, kad politikų reiškiama neapykantos kalba ir visuomenės priešiškumo LGBT* asmenims kurstymas Lietuvoje plačiai paplitę.

Europarlamentaras ir LGBT* teisių intergrupės pirmininkas Daniele Viotti neslėpė susirūpinimo: „Lietuvos parlamento nario A. V. Patacko pareiškimas labai grėsmingas ir, neabejoju, gali pažeisti Lietuvos Respublikos įstatymus, numatančius atsakomybę už neapykantos nusikaltimus. Politikai turėtų gerokai atidžiau apsvarstyti savo žodžius bei vengti užgaulių ir neapykantą prieš pažeidžiamas visuomenės grupes kurstančių komentarų.“

„Atėjo laikas šalies ir pasaulio lyderiams sutartinai garsiai ir aiškiai pareikšti: XXI-ojo amžiaus europietiškoje Lietuvoje nėra vietos panašiems homofobijos motyvuotiems politikų komentarams,“ – aktyviai paragino Europos Parlamento narys.

EP LGBT* teisių intergrupės pirmininko pavaduotoja europarlamentarė Sophie in’ t Veld pridūrė: „2013 metų vasarą visi kartu šventėme nuostabias „BalticPride” eitynes Vilniuje ir jautėmė didelę teisėsaugos pareigūnų, LGBT* draugiškų institucijų ir organizacijų paramą bei puikią atmosferą. Noriu puoselėti šį saulėtą, tolerantišką ir šventišką Vilniaus įvaizdį. Vilniaus, tapusio asociacijos LGL ir ją atstovaujančio Vladimiro Simonko organizuotų “BalticPride“ renginių, šeimininku.“

„Parlamentaro A. V. Patacko neapykantos kalba aptemdo ne tik Vilniaus, kaip tolerantiško miesto, vaizdinį, bet ir formuoja neigiamą šalies įvaizdį pasaulyje. Politiko grasinimai nukreipti ne tik prieš asociacijos LGL valdybos pirmininką. Jie kelia grėsmę pagrindinėms žmogaus teisėms, europinėms vertybėms ir Lietuvos reputacijai. Todėl reiškiame visapusišką paramą Lietuvos LGBT* bendruomenės interesus atstovaujančiai asociacijai LGL ir jos vadovui V. Simonko,“ – pabrėžė europarlamentarė.