EST savanoris João: mano pirmi įspūdžiai Vilniuje

Atskridau į Vilnių 2017 metų gruodžio 31 dieną, Naujųjų metų išvakarėse. Posakis nauji metai, naujas gyvenimas geriausiai atspindi tai, kai tuo metu jaučiausi. Paskutinius porą mėnesių gyvenau Tenerifėje, Kanarų salose. Saulė ir paplūdimys buvo mano kasdienybė, tad aš vis dar stengiuosi apsiprasti su žemesne nei 0 temperatūra ir apsnigtais šaligatviais.

Prieš atvykdamas į Lietuvą apie šią šalį žinojau labai nedaug. Mano pasirinkimą lėmė ne pati šalis ar miestas, bet projekto, į kurį aplikavau, aprašymas. Siekiau dirbti LGBTI+ teisių asociacijoje ir susipažinti su patyrusių aktyvistų darbu, ir būtent tai ir gavau. Buvau pripratęs prie kitokio LGBTI+ konteksto savo gimtinėje – Portugalijoje. Mane pribloškė LGL ofiso darbų gausa ir per pastaruosius metus, kaip vienintelės NVO, išskirtinai kovojančios už LGBTI+ teises Lietuvoje, pasiektas progresas. Darbuotojai yra labai draugiški, jie iš karto įtraukė mane į vykstančius LGL projektus. Neskaitant darbuotojų ir jų nuveiktų darbų, aš buvau maloniai nustebintas bendruomenės įsitraukimo. Vietiniai savanoriai užeina į ofisą padėti su reikiamais darbais kiekvieną dieną – mentoryste, vertimais ar ofisiniais darbais. Taip pat, pirmamojo bendruomenės susitikimo metu bendruomenės nariai išsakė puikius pasiūlymus ateities renginiams bei veikloms. Buvo labai smagu matyti, jog jie yra susidomėję ir nori dirbti kartu. Todėl šiuo metu, pasisėmęs jų energijos, noriu padėti šioms idėjoms išvysti dienos šviesą.

Kalbant apie gyvenimą už ofiso ribų, nors ir stengiuosi būti atviras viskam, po to, kai vietiniai papasakojo man apie vyraujančias nuostatas ir tariamai mažiau draugišką Lietuvos kultūrą, laukiau nepriėmimo. Tačiau kol kas to patirti neteko. Taip, nepamatysi daug nepažįstamiems besišypsančių žmonių ar persimetimo žvilgsniais beeinant gatve. Galbūt dėl to kalti mano rausvos spalvos akiniai, tačiau kol kas Vilniuje jaučiuosi tikrai gerai. Turėjau progą sutikti labai mielų ir įdomių žmonių, mielai norinčių kartų išgerti ir aprodyti miestą ar tiesiog smagiai pasišnekėti ir mesti iššūkį mano pažiūroms. Atrodo, jog miestas turi menišką pogrindinę kultūrą, į kurią labai norėčiau pasinerti.

Nekantrauju pamatyti kaip klostysis ateinantys mėnesiai. Jei jie bus panašūs į šiuos pirmus, nėra dėl ko nerimauti. Jei norėtumėte prisidėti prie mano patirties ar turite kokių nors patarimų, pasiūlymų ar tiesiog norite pabendrauti, esu tam atviras. Drąsiai kreipkitės į mane – joao@gay.lt.

Asociacija LGL įgyvendina 10 mėnesių projektą „Išnykstančios sienos: LGBT bendruomenės ir sąjungininkų įgalinimas Lietuvoje“, remiamą Erasmus+ programos EST (Europos savanoriška tarnyba).