ES Pagrindinių teisių agentūra: Lietuvoje net 61% LGBT* asmenų patyrė diskriminaciją ar priekabiavimą

Lietuvoje beveik du trečdaliai (61%) lesbiečių, gėjų, biseksualių ir transseksualių (LGBT) asmenų teigia patiriantys diskriminaciją ar priekabiavimą dėl savo seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės, rodo Europos Sąjungos (ES) Pagrindinių teisių agentūros (FRA) 2013 m. gegužės 17 d. paskelbti apklausos rezultatai. Tyrimo duomenimis, tai didžiausia diskriminaciją jaučiančių LGBT* asmenų dalis tarp visų ES šalių ir Kroatijos.

Diskriminaciją dėl seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybė darbo santykių srityje Lietuvoje per pastaruosius 12 mėnesių nurodė patyrę net 27% apklaustų LGBT* asmenų. Šis rodiklis Lietuvoje buvo vienas iš didžiausių ES – jis didesnis tik Kipre (30%). Šioje srityje Lietuva gerokai viršija ir ES vidurkį (20%). Apklausos duomenimis, LGBT* asmenys patiria diskriminaciją ir kitose srityse, t.y. teikiant prekes ir paslaugas, švietimo, sveikatos priežiūros ir socialinės rūpybos srityse. Lietuvoje bent vienoje iš šių sričių diskriminaciją dėl seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės nurodė patyrę net 42% respondentų.

Paklausti, ar mokydamiesi bendrojo lavinimo mokykloje girdėjo neigiamus komentarus apie LGBT* asmeniu atstovu laikomą bendraklasį arba matė neigiamą elgesį su juo, Lietuvoje teigiamai atsakė 88% LGBT* asmenų. Didžiausias rodiklis iš visos ES Lietuvoje buvo ir pagal seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės slėpimą mokykloje. 81% respondentų, apklaustų Lietuvoje, nurodė, kad mokykloje nuolat ar dažnai slėpdavo savo orientaciją ar lytinę tapatybe. ES vidurkis šiuo atveju tesiekia du trečdalius (67%) apklaustųjų.

Esą už rankų susikibusios tos pačios lyties poros yra „labai paplitusios“ šalyje, Lietuvoje nurodė 1% LGBT* asmenų, tačiau gerokai daugiau (69%) mano, jog šalyje „labai paplitusios“ už rankų susikibusios skirtingų lyčių poros.

Apklausos duomenimis, per pastaruosius penkerius metus ES 26% apklaustų LGBT asmenų teigė patyrę išpuolį ar grasinimą smurtu. 66% apklausos dalyvių visose ES valstybėse narėse bijojo viešumoje laikytis už rankų su tos pačios lyties partneriu ar partnere.

Informacija parengta pagal balsas.lt publikaciją.