ES LGBTI asmenų apklausa: padėtis Lietuvoje išlieka prasta, bendra pažanga Europoje nedidelė

Didžiausio kada nors atlikto Europos Sąjungos (ES) Pagrindinių teisių agentūros tyrimo, kuriame dalyvavo 140 000 LGBTI respondentų, rezultatai atskleidžia, jog LGBTI asmenų Lietuvoje emocinė ir psichologinė būklė yra prasčiausia Europoje. Tarp apklaustų LGBT asmenų iš 27 Europos Sąjungos šalių, Lietuvos respondentų, pripažinusių, kad pastaruoju metu nuolatos (14 proc. respondentų) ar beveik visada (20 proc. respondentų) jautė depresyvią nuotaiką ar buvo prislėgti, buvo daugiausia.

Taip pat, net 51 proc. Lietuvos respondentų teigė slepiantys savo LGBTI tapatybę darbe – tai didžiausias skaičius Europos Sąjungoje. Tuo tarpu net 59 proc. Europos Sąjungos Pagrindinių teisių agentūros apklausoje dalyvavusių Lietuvos respondentų pripažino slepiantys savo LGBTI tapatybę mokykloje, 44 proc. – pripažino visada bijantys viešai laikytis rankomis su savo tos pačios lyties partneriu (-e) dėl galimų grėsmių.

Pagrindinių teisių agentūros atlikto tyrimo rezultatai taip pat rodo, kad Lietuvoje LGBTI klausimų dėstymas mokykloje vis dar yra problematiškas: 19 proc. respondentų Lietuvoje teigė, kad LGBTI klausimai mokykloje pateikiami neigiamai arba šiais klausimais iš viso nekalbama (65 proc.).

Pasak Nacionalinės LGBT teisių organizacijos LGL vadovo Vladimiro Simonko, Europos Sąjungos Pagrindinių teisių agentūros atliktas tyrimas parodė, kad LGBT asmenys Lietuvoje vis dar negali atvirai kalbėti apie savo seksualinę orientaciją ar lytinę tapatybę mokykloje ar darbe.

„Baimindamiesi priešiškos visuomenės reakcijos ir smurto LGBT žmonės vengia meilės išraiškų ir viešumoje. Pagrindinių teisių agentūros tyrimas taip pat atskleidė, kad daugelyje Lietuvos mokyklų LGBT tema vis dar yra tabu. Taigi nenuostabu, kad Lietuvos visuomenėje vyraujant priešiškumui LGBT bendruomenės atžvilgiu LGBT asmenų Lietuvoje emocinė ir psichologinė būklė yra prasčiausia Europoje, o LGBT asmenys nuolat jaučiasi esą depresyvios nuotaikos“, – komentavo LGL vadovas.

Palyginus šio ir 2012 metais ES Pagrindinių teisių agentūros atlikto tyrimo rezultatus akivaizdu, kad bendra pažanga Europoje nėra didelė. LGBTI asmenų apklausa parodė, kad tarp Europos Sąjungos valstybių narių esama esminių skirtumų. Kai kuriose šalyse daugiau nei 70 proc. LGBTI respondentų teigia, kad visuomenė tampa tolerantiškesnė, kitose apie 68 proc. respondentų tvirtino, kad ji yra mažiau tolerantiška LGBTI asmenų atžvilgiu.

Tyrimo išvados Europos Sąjungos kontekste:

  • Atvirumas – 6 iš 10 respondentų vengia viešumoje susikibti rankomis su savo partneriais.
  • Priekabiavimas – 2 iš 5 respondentų teigia, kad pastaraisiais metais patyrė priekabiavimą.
  • Išpuoliai – 1 iš 5 apklaustų translyčių ir interseksualių asmenų patyrė fizinį ar seksualinį išpuolį – du kartus dažniau nei kitos LGBTI asmenų grupės.
  • Diskriminacija – 1 iš 5 atsakiusiųjų jaučiasi diskriminuojami darbe, o daugiau nei 1 iš 3 jaučiasi diskriminuojami įvairiose viešosiose erdvėse.
  • Ekonominė padėtis – 1 iš 3 apklaustų LGBTI asmenų teigia, jog patiria ekonominių sunkumų. Interseksualūs ir translyčiai asmenys yra dar blogesnėje padėtyje (1 iš 2).