Eglė Kuktoraitė. Apie baimę, kad LGBT žmonės bus lygūs savo orumu

Stebint Partnerystės įstatymo pateikimą Seime neapleido mintis, ko baiminamasi priėmus svarstyti šį įstatymą. Konstitucija sako, kad visi žmonės yra lygūs, o žmogaus orumą gina įstatymas. Bet kaip yra iš tikrųjų? Partnerystės įstatymo oponentai būtent to labiausiai ir bijo: kad LGBT bendruomenei priklausantys piliečiai praėjus 31-eriems metams po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo pagaliau pasijaus oresni ir lygūs ir iškils pavojus daugumos privilegijuotai pozicijai.

Politologai pasakys, ko jūs stebitės, juk politikams labiausiai rūpi būti perrinktiems, atstovauti savo rinkėjų poziciją, partijos programoje deklaruotas vertybes. Tačiau iš politikų ir visuomenės daugumos aš tikiuosi daugiau: pagarbos visų valstybės piliečių orumui ir paramos mažumų teisėms.

Gerovę valstybėje nustatyti galima pagal tai, kaip oriai jaučiasi pažeidžiamiausi visuomenės nariai. Partnerystės įstatymo oponentai nuolat kalba apie šeimos vertybes, vaikų interesų užtikrinimą. Bet kokias teises šiuo metu turi LGBT vaikai, augantys jų nepalaikančiose šeimose ar vaikai, augantys tos pačios lyties porų šeimose?

Suaugusiesiems atrodo, kad vaikams partnerystės klausimas yra neaktualus. Tačiau yra priešingai: nuolat girdėdami priešiškas replikas LGBT klausimu viešojoje erdvėje jie susiduria su ypatingais skaudžiais emocinės sveikatos iššūkiais. LGL emocinės paramos platformoje sulaukiame vis sudėtingesnių pagalbos kreipimųsi. Jei iš tikrųjų norite apsaugoti vaikus, kaip deklaruojate, susimąstykite kaip ovacijos nepriėmus svarstyti Partnerystės įstatymo paveikė vaiką, kuris jaučiasi kitoks ir turi viltį, kad užaugęs galės jaustis oriai ir lygiai su kitais piliečiais.

Visuomenės požiūris į LGBT žmones nepasikeis savaime. Tam būtina politikų lyderystė. Diskusijos tos pačios lyties porų partnerystės klausimu yra būtinos, bet jos neįmanomos be pagarbos kitų žmonių orumui. LGBT bendruomenė jau tris dešimtmečius kalba apie daugelyje gyvenimo sričių patiriamą nelygybę, neapykantos kalbą. Tačiau mažumos ir daugumos galių svertai nėra lygūs, tad pokyčiai negalimi be daugumos pasiryžimo tuos pokyčius palaikyti.

LGBT žmonės jau pavargo aiškinti, kad tos pačios lyties porų civilinė partnerystė niekuo nesumenkins „tradicinės“ šeimos, niekaip neapribos „tradicinių“ šeimų teisių. Pasikeis tik viena: LGBT žmonės pasijus oriau, o tai labiausiai ir gąsdina Partnerystės įstatymo oponentus. „Netradicinės“ šeimos Lietuvoje jau egzistuoja, tačiau renkamasi apsimesti, kad jų nėra, kad jos yra „prastesnės“, „nevertos būti prilygintos tradicinėms“. Būtent dėl šios priežasties tos pačios lyties porų partnerystės klausimas dešimtmečius nesprendžiamas: didelei visuomenės daliai vis dar labiau patinka esamas status quo: privilegijuota galios pozicija ir mažumos nelygybė.