Baltarusijos LGBT* žurnalistai susitiko Vilniuje

Vilnius nuo seno buvo įvairių tautybių ir religijų traukos centras. Šiuo metu miestas veikia kaip Rusijos, Baltarusijos, Moldovos ir kitų regiono šalių žmogaus teisių aktyvistų prieglobstis. Būtent čia šeštadienį susirinko ir Baltarusijos žurnalistai, rašantys LGBT* temomis.

Žmogaus teisių padėtis Baltarusijoje nepavydėtina – čia draudžiami net taikūs susitikimai, o neapykantos kalbos paplitimas lenkia ir ES pirmaujančios Lietuvos mastą. Laimei, Baltarusijoje yra žmonių, kurie nenori taikstytis su tokia situacija ir bando ją keisti. Pasirodo, Lietuva turi ko pasimokyti iš savo kaimynų.

Baltarusijos žmogaus teisių namuose vykusioje konferencijoje pranešimus apie žiniasklaidos vaidmenį skaitė Švedijos LGBT* teisių aktyvistas Billas Shermanas (TUPILAK), kanadietis visuomenininkas ir redaktorius Robert Milkovic bei Baltarusijos organizacijų atstovai. Asociacija LGL taip pat delegavo savo atstovą, pasakojusį apie LGBT* asmenų padėtį ir galimybes Lietuvoje. Po pranešimų vyko trumpa diskusija, po kurios svečiai sprendė, kaip reaguoti į komentarus naujienų portaluose – moderuoti, drausti ar toleruoti.

Įdomu, kad organizacija „Gaypress“ organizuoja mokymus žmogaus ir LGBT* teisių temomis, dirba su žurnalistais bei vienija aktyvistus. Tokio judėjimo lietuviai gali pavydėti, nes net Vilniuje panašios organizacijos nėra. Vis dėlto, Baltarusijoje nėra įstatymų, apsaugančių nuo neapykantos komentarų, diskriminacijos seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės pagrindu, tad kaimyninės šalies aktyvistai daug nuveikti negali. Svarbu ir tai, kad Baltarusijoje neleidžiama steigti žmogaus teisių nevyriausybinių organizacijų, – tarptautinės bendruomenės pagalba jos registruojamos Lietuvoje.