Azerbaidžane sulaikyta apie 100 vietos LGBT* bendruomenės narių

Praėjusią savaitę Azerbaidžano sostinėje Baku areštuota mažiausiai 100 vietos LGBT* bendruomenės narių. Oficialiuose pareiškimuose vietos valdžios institucijos ir vyriausybei palankios nevyriausybinės organizacijos šį masinį LGBT* bendruomenės atstovų laisvės suvaržymą pavadino „akcija prieš prostituciją“, tačiau žmogaus teisių aktyvistai tikina, jog vietos policija homoseksualius vyrus ir translytes moteris sulaikė privačiuose butuose, baruose ir per reidus miesto gatvėse.

Nustatyti, kiek tiksliai vietos LGBT* bendruomenės narių buvo areštuota, yra sudėtinga, nes daugeliui sulaikytųjų nebuvo suteikta galimybė susisiekti su šeimos nariais, kai kurie jų buvo sulaikyti kelis kartus, o išlaisvintieji baiminosi apie patirtus išgyvenimus kalbėti su asmenimis, kurie nepriklauso vietos LGBT bendruomenei, nes baiminosi pakartotinio persekiojimo. Keletas Azerbaidžane sulaikytų LGBT* asmenų sutiko apie įvykius papasakoti tarptautinei žmogaus teisių organizacijai „Civil Rights Defenders“, su sąlyga, jog nebus paviešinta jų asmens tapatybė.

Nukentėjusiųjų teigimu, sulaikytieji patyrė fizinę prievartą, priekabiavimą, priverstines „medicinines apžiūras“, translytėms moterims buvo per prievartą nuskutami plaukai. Daugelis sulaikytųjų buvo paleisti tik tuomet, kai iš jų prievarta buvo išgauti kitų LGBT* bendruomenės narių adresai ir kiti kontaktiniai duomenys. Pastarieji vėliau taip pat buvo sulaikyti. Nenustatytam skaičiui sulaikytųjų buvo taikomas 20 ar 30 dienų trukmės administracinis sulaikymas.

Pranešama, kad Azerbaidžano policija taip pat šantažavo keletą savo seksualinės orientacijos ir (ar) lytinės tapatybės viešai neatskleidusių LGBT* žmonių. Iš pastarųjų buvo reikalaujama tapti liudininkais politiškai motyvuotose bylose. Priešingu atveju buvo grasinama paviešinti šių asmenų seksualinę orientaciją ir (ar) lytinę tapatybę.

Tai ne pirmas toks atvejis šioje Kaukazo regiono valstybėje. Azerbaidžano saugumo tarnybos ir praeityje neretai taikydavo administracinį sulaikymą, kurio paskyrimas nereikalauja teismo posėdžio. Tokiu būdu sulaikytieji izoliuojami nuo bet kokių išorinių kontaktų ir nelieka jokių būdų užfiksuoti aukų patiriamus fizinius kankinimus.

Viešuose pareiškimuose policijos pareigūnai primygtinai tikino, kad beveik visiems sulaikytiems asmenims buvo „diagnozuota daugybė lytiniu keliu plintančių ligų“ ir, kad arešto metu jie „turėjo narkotinių medžiagų“. Jokių šiuos teiginius pagrindžiančių įrodymų policijos atstovai pateikti negalėjo.

Vyriausybei palankus portalas „Azerbaijani press“ savo ruožtu tikino, jog sulaikytieji asmenys buvo „užsikrėtę labai pavojingomis užkrečiamomis ligomis, įskaitant AIDS“. Populiari vietos internetinė diskusijų svetainė taip pat pasidalino straipsniu „Gėjų medžioklės sezonas atidarytas!“.

Viena opozicijai priklausanti partija išreiškė palaikymą tokiam LGBT* asmenų persekiojimui. Teisingumo partijos atstovas Ayazas Efendiyevas paragino vietos policiją „tęsti pradėtas operacijas“, aiškindamas, jog „šie padarai, yra Dievo prakeikti amoralumo ir pavojingų ligų šaltiniai. Vakarų jėgos „žmogaus teisių“ vardu bando sunaikinti mūsų tautines tradicijas.“

Priešingai oficialiems pareiškimams, kad Baku buvo sulaikyti tik sekso paslaugų teikėjai, policija pranešė, kad sulaikė visus, kurių išvaizda neatitinka „tradicinių nacionalinių vertybių“.

Tarptautinės LGBTI (lesbiečių, gėjų, biseksualių, translyčių ir interseksualių asmenų) teisių organizacijos ILGA-Europe paskelbtoje 2017-ųjų metų LGBTI teisių Europoje apžvalgoje LGBTI teisių padėtis Azerbaidžane įvertinta prasčiausiai. Nors baudžiamoji atsakomybė už tos pačios lyties asmenų santykius Azerbaidžane panaikinta 2001 metais, LGBT* asmenims šioje valstybėje saugumo tarnybų persekiojimas ir priešiškai nusiteikusios konservatyvios visuomenės spaudimas yra tapęs kasdienybe.

„Apmaudu, kad LGBT* bendruomenės narių persekiojimas kai kuriose Europos valstybėse tampa nauja tendencija. Negalime likti abejingi, kai pažeidinėjamos pagrindinės mūsų bendruomenės narių teisės. Nuoširdžiai tikiuosi, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybės atstovai išreikš oficialią poziciją dėl minimų įvykių ir paragins Azerbaidžano valdžios atstovus laikytis tarptautinių įsipareigojimų pagal Europos žmogaus teisių konvenciją,“ – komentavo Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL reiškia gilų susirūpinimą dėl vietos LGBT* bendruomenės persekiojimo Azerbaidžane ir ragina Lietuvos Respublikos Vyriausybę atsižvelgti į 2013 metais patvirtintas Europos Sąjungos užsienio politikos gaires skatinant pagarbą LGBT* asmenų žmogaus teisėms santykiuose su trečiosiomis šalimis ir nedelsiant išreikšti oficialią poziciją dėl minimų įvykių. Tikime, jog Azerbaidžano Respublikos kelias į pliuralizmo principais paremtą demokratinę santvarką nėra įmanomas be pagarbos visoms visuomenės grupėms be išimties.