Atsiskleidimo dieną – dviejų vyrų meilės drama Artimųjų Rytų konflikto fone

Nepaisant filmui būdingo tragiškumo, režisierius Angas Lee pavertė „Kuprotą kalną“ (angl. Brokeback Mountain) nuostabiu reginiu: vaizdingu, romantišku, net lyrišku. Režisuodamas „Out in the Dark“ (liet. Tamsoje), savo pirmąjį ilgametražį vaidybinį kino filmą, amerikiečių režisierius Michaelas Mayer‘is nesiekė nieko panašaus. Tačiau jam pavyko sukurti filmą, kuris paveikesnis tiek savo siužetu, tiek vaidyba. Nors jam trūksta „Kuproto kalno“ spindesio, „Out in the Dark“ sukrečia savo tikroviškumu.

Filmo siužetas, sukurtas paties Michaelo Mayer‘io ir Yael‘io Shafir‘o, pasakoja apie romantinius jauno teisininko iš Izraelio ir psichologijos studento iš Palestinos, gavusio leidimą studijuoti Izraelyje, santykius. Kaip ir „Kuprotas kalnas“, šis filmas nėra vien LGBT* tematikos juosta, joje ryškus platesnis kontekstas. Pagrindiniams filmo veikėjams tenka spręsti savo šeimose kylančius iššūkius: nors abiejų šeimos skiriasi tautybe, kalba, kultūra ir religija, jos panašios tuo, kad nepriima filmo veikėjų meilės. Platesni socialiniai ir politiniai kontekstai, iš kurių šie du jauni vaikinai atkeliauja, lemia dar didesnes kliūtis, nes jų tarpusavio santykiai filme pateikiami šiai dienai aktualios įtampos tarp Izraelio ir Palestinos fone. Tokiu būdu abu veikėjai tampa savotiškais šios atskirties simboliais, abu trokštantys ramybės ir saugumo, tačiau tik ilgainiui įsisąmoninantys, kad jų ateitys yra susietos neišskiriamai.

Filmo siužetas ne tik įtraukiantis, bet ir nepagražintai šiurkštus. Filmas tamsus – akivaizdžiai atskleidžiantis sąmoningą režisieriaus Michael‘o Mayer‘io ir operatoriaus Ran‘o Aviad‘o pasirinkimą. Jie pasirinko atspalvius, kurie prisideda prie filmo atmosferos ir nuolatos žiūrovą lydinčios įtampos. Kaip atspindi pats filmo pavadinimas, didžioji dalis veiksmo vyksta tamsoje – tiek tiesiogiai, tiek metaforiškai. Tamsą praskiria švelnumo akimirkos, ypač santykiuose tarp vaikinų, o kartais – jų šeimose. Vis dėlto, aušra, kurios, be abejonės, trokšta filmo veikėjai, niekada neišaušta. Net ir pabaigoje filmas nesusvyruoja – dviprasmiška jo pabaiga stebina savo nuoširdumu.

Filme vaidina puikiai parinkti aktoriai. Roy Schaefer‘į, jaunąjį teisininką iš Izraelio, vaidinantis Michael‘as Aloni sugeba meistriškai atskleisti platų emocijų spektrą: rūpestį, užuojautą, pagarbą, o visų svarbiausia – viltį. Jis puikiai įkūnija naivų savo šeima pasitikintį jaunuolį, kuris susiduria su šeimos nesupratingumu ir biurokratų neteisingumu. Tačiau filme savo vaidyba labiausiai išsiskiria Nicholas Jacob‘as, kuris vaidina jaunąjį palestinietį Nimr‘ą Mashrawi. Tai pirmasis Haifoje (Izraelis) bei Nešvilyje (JAV) užaugusio arabų-italų kilmės N. Jacobo, vaidmuo, tačiau jis nepaprastai įtikinantis – ir nepaprastai įtraukiantis. Ekrane jis vaizduoja herojų, kuriam dar jaunystėje tenka susidurti su tokiais sunkumais, kokių daugelis nepatiria per visą gyvenimą. Tuo pat metu N. Jacobas sugeba įtikinamai parodyti, kas jo herojus Nimras niekada neleis jokiems sunkumams jo sugniuždyti. N. Jacobo vaidyba savo tikroviškumu palieka neišdildomą įspūdį.

Gera vaidyba pasižymi ne tik du pagrindiniai veikėjai. Alon‘as Pdut puikiai atlieka Izraelio saugumo pareigūno, kurio rūpestis valstybės saugumu pavertė jį šaltu bei negailestingu, vaidmenį. Jis ryšis imtis bet kokių priemonių, kad pasiektų savo tikslą. Jamil‘as Khouri, vaidinantis Nimr‘oo brolį, taip pat įtikinimai atlieka savo vaidmenį, vaizduodamas žmogų, įkliuvusį į smurto pinkles ir negalintį iš jo ištrūkti. Alon‘as Oleartchik, vaidinantis Roy tėvą, įtikinamai atlieka prieštaringų emocijų plėšomo šeimos patriarcho vaidmenį. Loai Nofi puikiai atlieka mažą, bet labai įspūdingą šmaikštaus ir tragiško homoseksualaus arabo Mustafos vaidmenį.

Šis filmas ne tik tamsus, bet ir paveikus. Neabejoju, kad juostos žiūrovams jis paliks neišdildomą įspūdį.


Filmo „Out in the Dark“ premjera Lietuvoje Tarptautinės atsiskleidimo dienos (angl. „Coming Out Day“) proga vyks š. m. spalio 11 dieną 18 val. kino teatre „Pasaka“. Po filmo peržiūros visus pakviesime į diskusiją „Ar Lietuva iš tiesų atsiskleidžia? Tarp euforijos ir nusivylimo“ restorane “La Boheme“.

Filmo peržiūros įvykį socialiniame tinkle „FaceBook“ galite rasti čia.

Renginys organizuojamas bendradarbiaujant su Izraelio ambasada Vilniuje (Izraelis Lietuvoje).

Israel Logo (Old & New Combined)