Argentinoje panaikinti kraujo donorystės apribojimai dėl asmens seksualinės orientacijos

Argentinos sveikatos apsaugos ministerija paskelbė nutarimą, kuriuo panaikinami homoseksualiems ir biseksualiems vyrams taikyti kraujo donorystės apribojimai. Nuo šiol tapti kraujo donorais galimybę turės ir lytinių santykių su tos pačios lyties asmenimis turėję homoseksualūs ar biseksualūs vyrai.

Iki šiol tapti kraujo donorais lytinių santykių su tos pačios lyties asmenimis turėjusiems homoseksualiems ar biseksualiems vyrams Argentinoje buvo draudžiama. Tokią diskriminuojančią praktiką pasmerkė šalies žmogaus teisių aktyvistai, už kraujo donorystės apribojimų dėl asmens seksualinės orientacijos panaikinimą agitavę daugiau kaip 15 metų.

Argentinos sveikatos apsaugos ministerija oficialiame pareiškime pabrėžia siekianti „tobulinti nacionalinę kraujo donorystės sistemą, kad ji būtų ne tik saugi, bet ir socialiai įtrauki“ bei „nutraukti ilgalaikę institucinę LGBT* bendruomenės diskriminaciją“.

Šalies sveikatos apsaugos ministerijos nutarime taip pat numatoma šviesti visuomenę saugių lytinių santykių klausimais bei pristatyti priemones siekiant mažinti pažeidžiamų visuomenės grupių diskriminavimą sveikatos apsaugos sistemoje.

Kraujo donorystės taisyklės visame pasaulyje išlieka aktualia šių dienų problema. Daugelyje pasaulio šalių tapti kraujo donorais homoseksualiems ar biseksualiems vyrams vis dar draudžiama. Vis dėlto, š. m. balandžio 29 dieną Europos Sąjungos (ES) Teisingumo Teismas priėmė nutarimą, jog neterminuotas draudimas homoseksualiems ir biseksualiems vyrams tapti kraujo donorais gali būti proporcingas tik griežtos būtinybės atvejais ir jeigu nėra kitų alternatyvų sunkių užkrečiamų ligų perdavimui kraujo recipientams sustabdyti.

ES Teisingumo Teismo nutartyje pažymima, kad Europos Sąjungos valstybės narės yra nepriklausomos priimti sprendimą dėl kraujo donorystės, atsižvelgiant į situaciją konkrečioje šalyje. Vis dėlto, teismas pripažino, jog daugelyje ES šalių dėl seksualinės orientacijos homoseksualiems ir biseksualiems vyrams taikomi kraujo donorystės apribojimai yra neproporcingi, diskriminuojantys ir skatina šių asmenų stigmatizaciją visuomenėje.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL sveikina pažangų Argentinos sveikatos apsaugos ministerijos sprendimą panaikinti kraujo donorystės apribojimus asmens seksualinės orientacijos pagrindu ir tikisi, jog ir atsakingos Lietuvos institucijos imsis priemonių siekiant pakeisti kraujo donorystės sąlygas ir panaikins diskriminuojančio pobūdžio klausimus, kai seksualinės orientacijos pagrindu atsisakoma priimti donorų kraują.

Asociacija LGL primena, kad 2011 metais LR Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba gavo homoseksualaus vyro skundą dėl draudimo tapti kraujo donoru seksualinės orientacijos pagrindu. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba nustatė, jog tokia praktika prieštarauja LR Lygių galimybių įstatymui ir pasiūlė Sveikatos apsaugos ministerijai pakeisti reikalavimus dėl kraujo donorystės. Nepaisant to, šie reikalavimai kraujo donorams išlieka.