Ar Seimo nariai išgirs eurokomisaro žinią dėl transseksualų teisių?

Europos Parlamente vyksta naujos Europos Komisijos kabineto sudarymas. Būsimasis jos Pirmininkas Jeanas Claude’as Junckeris šiandien, antradienį, prisistatė Lietuvos kandidatą į Europos Komisarus Vytenį Povilą Andriukaitį, kuriam siūloma kuruoti sveikatos reikalų sritį. EP nariai, klausydami prisistatymo, gali klausti kandidatų dominančių klausimų, V.P. Andriukaitis jų sulaukė 45.

Greta klausimų apie sveiką gyvenseną, Lietuvoje Sveikatos apsaugos ministru dirbęs europarlamentaras išgirdo ir klausimą apie transseksualių asmenų teises ir būtinybę pripažinti jų psichologinę būklę. Būsimasis Komisaras atsakė: „Labai svarbu pasakyti, kad pirmasis Pagrindinių žmogaus teisių chartijos straipsnis labai gražiai skamba: žmogaus orumas neliečiamas, į jį privaloma atsižvelgti. Tai šiuo atveju visiškai akivaizdu, kad jokios diskriminacijos būti negali, ir visiškai akivaizdu, kad sveikatos apsaugoje paslaugų teikimas turi būti būtinai grindžiamas žmogaus teisių prioritetu. Šiuo atveju nėra kito pagrindo. Hipokrato priesaika ir kitos priesaikos, kurias vieni ar kiti pagal pasaulėžiūrą gerbia, taip pat leidžia tą patį. Tai mano atsakymas šiuo atveju akivaizdus, kad, suprantama, kad šalys narės, atsakingos už savo nacionalines sveikatos sistemas, neabejotinai pilnai turi įgyvendinti žmogaus teisių reglamentus“, – neabejojo V.P. Andriukaitis.

Primename, kad dar dirbdamas Sveikatos apsaugos ministru Lietuvoje V.P. Andriukaitis nepritarė A. Matulo ir kitų parlamentarų siūlytam įstatymo pakeitimui, įtvirtinančiam nuostatą, jog Lietuvoje medicininis lyties pakeitimas draudžiamas. Tikimės, kad būdamas dar svarbesniame poste naujasis Komisaras aktyviai prisidės prie translyčių asmenų teisių plėtros ir bus siektinas pavyzdys Lietuvos Seimo nariams.

Spalio 2 dieną Europos Parlamento LGBT intergrupė pateikė savo vertinimą apie kandidatą. Jų nuomone, V.P. Andriukaičio teiginiai prieš diskriminaciją, ypač sveikatos apsaugos srityje, buvo stiprūs. Kita vertus, į klausimą apie specifinius trans reikalus, jis atsakė, kad „Šalys-narys rūpinasi savo sveikatos sistema atskirai“, nors ir pabrėžė, kad šios turėtų atsižvelgti į ES Pagrindinių teisių chartiją. Klausimą uždavusi parlamentarė teigė, kad kandidato atsakymas jos netenkino: „Nors jis pabrėžia žmogaus teisių svarbą, jam tapus Komisaru stengsius, kad šie teiginiai pavirstų praktika sveikatos apsaugos sistemoje, ir kad skirtų didesnį dėmesį trans teisių užtikrinimui, pvz., siektų visiškos translyčių žmonių depatologizacijos“.

Plačiau skaitykite čia.