90 proc. LGL apklausoje dalyvavusių LGBT* moksleivių baigę mokyklą ketina emigruoti

2017 m. vasarą Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL atliko anoniminę apklausą, kurioje dalyvavo 644 14-18 metų amžiaus LGBT* (lesbietės, gėjai, biseksualūs ir translyčiai) moksleiviai. LGL atlikta apklausa parodė, kad daugiau kaip pusė LGBT* jaunuolių Lietuvos mokyklose jaučiasi nesaugiai dėl savo seksualinės orientacijos ir (ar) lytinės tapatybės.

LGL tyrimas atskleidė, kad vos 5 proc. LGBT* moksleivių mokymosi aplinkoje niekada nesusidūrė su homofobine, bifobine ar transfobine neapykantos kalba. Apklausoje dalyvavę moksleiviai atvirai papasakojo apie tai, kas dėstoma per pamokas ir ką Lietuvos mokyklose tenka patirti LGBT* paaugliui, kuris dar tik atranda savo seksualinę orientaciją ir (ar) lytinę tapatybę.

„Kartą mokytoja per pamoką įtikinėjo, kad kitos orientacijos žmonės serga ir davė pavyzdį, kaip nuo to žmogus pasveiko,“ – sakė viena apklausoje dalyvavusi moksleivė. „Mūsų mokykloje ši tema yra tabu. LGBT* klausimais nekalba nei mokytojai, nei kiti mokyklos darbuotojai, o bibliotekoje yra tik viena LGL knyga apie homofobines patyčias,“ – situaciją savo mokykloje apibūdino viena respondentė.

Šias patirtis LGBT* moksleiviai priversti išgyventi vieni, nes mokytojai ir kiti mokyklos darbuotojai neretai ne tik nežino, kaip tinkamai reaguoti į tokio pobūdžio patyčias, bet ir patys tampa patyčių iniciatoriais. Nesulaukę tėvų ir mokytojų paramos, LGBT* moksleiviai nemato savo ateities Lietuvoje. LGL tyrimo duomenimis, 90 proc. LGBT* moksleivių baigę mokyklą svarsto galimybę emigruoti į užsienį.

Išsamūs LGL atlikto tyrimo rezultatai, Lietuvos reitingas tarptautinės LGBT* jaunimo ir studentų organizacijos „IGLYO“ įtraukaus švietimo Europoje indekso vertinime bei rekomendacijos Lietuvos švietimo politikos formuotojams pateikiami tyrimo rezultatus pristančiame lankstinuke.

Saugi ir įtrauki mokymosi aplinka kiekvienam moksleiviui. Lankstinukas, 2018

Organizuoti LGBT* moksleivių apklausą Lietuvoje LGL ekspertinėmis žiniomis talkino JAV organizacija GLSEN (liet. Gėjų, lesbiečių ir heteroseksualių asmenų švietimo tinklas). LGL atliktos LGBT* moksleivių apklausos rezultatai bus pristatyti gegužės 16 dieną Seime vyksiančioje festivalio „Vaivorykštės dienos 2018“ spaudos konferencijoje, kurioje dalyvaus ir GLSEN tyrimų ir strategijos vadovas Dr. Joseph’as G.  Kosciw.

GLSEN tyrimų ir strategijos vadovo Dr. Joseph’as G.  Kosciw viešnagė Vilniuje – projekto „JAV ir Lietuvos įtraukaus švietimo ekspertų gerosios praktikos mainai“ dalis. Projektą finansuoja JAV Valstybės departamentas ir JAV ambasada Vilniuje.

113-300x158 25-300x289