Vilniuje pristatyta komiksų knyga „Propaganda“

Vieną lietingą vasaros vakarą, o tiksliau, liepos 11 dieną jaukiame knygynėlyje “Mint Vinetu”  įvyko buvusios LGL savanorės iš Portugalijos Joanos Estrelos komiksų knygos pristatymas. Knyga pavadinta turbūt kiekvienam LGBT teisių aktyvistui ausį rėžiančiu žodžiu “Propaganda”, bet būtent dėl to ir patraukė mano dėmesį, privertė šiek tiek atidėti penktadienio planus bei rasti laiko šiam renginiui.

Ir štai aš, nervingai bepūsdama paskutinį cigaretės dūmą ir žavingai vėluodama (ir taip atkreipdama visų dėmesį), 19:01 su trenksmu įžengiau į knygynėlio vidų ir puoliau naršyti akimis, kur galėčiau atsisėsti. “Mint Vinetu” buvo sausakimšas – tuščios kėdės buvo tik pirmoje eilėje (ten sėdasi tik drąsiausi narcizai, o dažniausiai tokių būna nedaug), publika buvo labai įvairi – tiek nuolatiniai knygyno lankytojai, tiek žmogaus teisių aktyvistai, ir žinoma, pačios autorės draugai, gyvenantys Lietuvoje.

Luktelėjusi dar kelias minutes, Joana pradėjo knygos pristatymą, papasakodama jos atsiradimo istoriją. Dizaino specialybę įgijusi Joana teigė, jog dar studijų metais mėgdavo sąsiuvinių paraštėse paišyti įvairius smagius trumpučius komiksus apie gyvenimo realijas. Vėliau, 2012 metų spalio mėnesį, ji atvyko į Vilnių metams savanoriauti LGL biure. Pomėgis piešti niekur nedingo, o savanoriaujant Vilniuje ji savo piešiniais pradėjo fiksuoti įvairiausias istorijas, nutikusias biure, popieriaus lape atvaizduodavo draugų ar pažįstamų pokalbių ištraukas, įspūdžius iš LGBT bendruomenės vakarėlių ar iškilmingų priėmimų ambasadorių rezidencijose. Visų šių asmeninių prisiminimų dienoraštis galiausiai pavirto į “Propagandą” – nuoširdžią ir labai asmenišką komiksų knygą, kurioje aprašytos istorijos tikrai privers nusijuokti, o kartais ir nubraukti ašarą net ir pačiam nejautriausiam skaitytojui.

Knygos autorė pristatymo metu perskaitė jai labiausiai atmintyje įstrigusias istorijas, kurios yra pavaizduotos “Propagandoje” ir taip pat drąsiai atsakinėjo į klausimus bei paliko daugybę individualių autografų būsimiems skaitytojams. Vakaras buvo šiltas ir jaukus, visi susidomėję vartė nespalvotus knygos puslapius, žiūrinėjo autorės pieštus lipdukus bei į švarko atlapus segėsi Joanos pagamintus spalvotus ženkliukus. Atrodo, kad niekas net nepastebėjo niūriai už lango barbenančio lietaus…

Straipsnio autorė – LGL savanorė Sandra