Uzbekijos prezidentas: „Homoseksualumas – vulgarus Vakarų išradimas“

Š. m. vasario 5 dieną susitikimo su Taškento politikais metu Uzbekijos prezidentas Islamas Karimovas pareiškė, kad homoseksualumas yra „vulgarus Vakarų išradimas“, o homoseksualūs asmenys yra „psichiškai nesveiki“.

Postkomunistinė Uzbekija, kurioje už tos pačios lyties asmenų santykius gresia iki trejų metų laisvės atėmimo bausmė, palaiko tvirtus ryšius su Rusija. Uzbekijoje, kaip ir kaimyniniame Afganistane, suvaržyta ir bet kokia LGBT* asmenų teisių organizacijų veikla.

Laisvosios Europos radijo paskelbtame vaizdo įraše Uzbekijos prezidentas I. Karimovas piktinosi, kad valstybinė televizija rodė reportažą apie susitikimą, kuriame dalyvavo homoseksualūs asmenys, ir pareiškė, kad homoseksualumas yra „vulgarus Vakarų išradimas“.

„Kalbame apie taip vadinamąją Vakarų kultūrą. Mes tai vadiname vulgaria kultūra. Jūs žinote, apie ką aš kalbu. Nėra tinkama net kalbėti apie tai prieš moteris. Kai vyrai gyvena su vyrais ar moterys gyvena su moterimis, aš manau, kad kažkas negerai ten (rodo į savo galvą). Yra toks posakis: kai Dievas nori atskleisti kieno nors vulgarumą, jis pirmiausia atima jam protą,“ – aiškino Uzbekijos prezidentas.

2013 metais „WikiLeaks“ paviešino diplomatinę informaciją, kuri rodo, jog I. Karimovas įsitikinęs, kad vakarietiška demokratija yra susijusi su homoseksualumu. Korespondencijoje su JAV ambasadoriumi šalies vadovas aiškino, kad vakarietiška demokratija Uzbekijai „netinka“, nes 85 proc. šalies gyventojų sudarantys musulmonai „negalėtų jos priimti“. I. Karimovas nurodė sieksiąs diegti „šalies kultūrą atitinkančią“ demokratiją, nes homoseksualumas uzbekams yra „šlykštus“, o vakarietiška demokratija pažeistų Uzbekijos „moralinį tyrumą, nes leidžia ir skatina homoseksualumą“.

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL reiškia gilų susirūpinimą dėl pareiškimų ir iniciatyvų, kuriomis siekiama apriboti pagrindines LGBT* asmenų žmogaus teises. Tikime, jog Uzbekijos Respublikos kelias į pliuralizmo principais paremtą demokratinę santvarką nėra įmanomas be pagarbos visoms visuomenės grupėms be išimties.