Ukrainoje užkirstas kelias LGBT* cenzūros įstatymui

Š. m. sausio mėnesį Ukrainos parlamentas iš darbotvarkės išbraukė įstatymo prieš “homoseksualumo propagandą‟ projekto svarstymą. Tai reiškia, kad bent jau šioje parlamento sesijoje Aukščiausioji Rada nesvarstys LGBT* cenzūros įstatymo.

Ukrainos nevyriausybinės organizacijos, LGBT* bendruomenė, pilietinė visuomenė ir tarptautinės institucijos bendra iniciatyva pasiekė, kad nė vienas iš keturių nuo 2011 metų pateiktų LGBT* teises ribojančių projektų nebūtų priimtas. Ukrainos visuomenininkai pabrėžia, kad panašūs teisės aktai ateityje vėl gali būti teikiami svarstymui.

Naujausia LGBT* cenzūros įstatymo projekto versija numatė sankcijas už “homoseksualumą skatinančių‟ prekių importą, gamybą ir platinimą bei keletą baudžiamosios teisės pakeitimų. Per pirmąjį projekto svarstymą 2012 metų spalį Ukrainos parlamentas vienbalsiai pritarė šio įstatymo priėmimui. Vis dėlto, po 2014 metų spalį vykusių parlamento rinkimų, naujoji Aukščiausioji Rada nebenori turėti nieko bendra su Rusija, įskaitant LGBT* teises varžančius įstatymus.

Ukrainos LGBT* teisių aktyvistas Svetoslavas Šeremetas tikino: “Neabejoju, kad kai kuriems parlamentarams mintis, jog mūsų šalyje LGBT* piliečiai būtų išnaudojami, atrodo labai viliojanti. Bet per karą atėjo suvokimas, kad homofobija neišvengiamai sietina su Rusija, todėl panašios iniciatyvos – pasmerktos žlugti.‟