Ugandoje – policijos pareigūnų išpuolis prieš LGBT* festivalio dalyvius

Š. m. rugpjūčio 4 dieną Ugandoje policija sulaikė 20 asmenų, dalyvavusių šalies sostinėje vykusio „Pride“ festivalio šventėje.

Organizacijos „Health GAP“ vadovė Asia Russell tikino, jog naktiniame klube, kuriame vyko „Pride“ grožio konkursas, policijos pareigūnai pasirodė apie 23 val. vietos laiku. A. Russell teigimu, policijos reido metu klube, kuris įsikūręs netoli JAV ambasados, buvo susirinkę daugiau kaip 300 žmonių. Aktyvistė nurodė, kad vietos policija susirinkusius žmones talžė rankomis ir lazdomis. A. Rusell pabrėžė, kad pareigūnai itin žiauriai elgėsi su translytėmis moterimis.

Ugandos LGBT* teisių aktyvistė Kasha Jacqueline Nabagesera  socialiniame tinkle „Twitter“ rašė, kad policijos pareigūnai tampė translytes moteris už plaukų, o translyčius vyrus vertė apsinuoginti. Aktyvistės teigimu, viena bendruomenės atstovė buvo suimta ir smarkiai sumušta.

A. Russell teigimu, liudininkai matė policijos pareigūnus naudojant seksualinę prievartą prieš klube susirinkusius žmones. Ji pasakojo, kad pareigūnai konfiskavo mobiliuosius telefonus ir grasino žiniasklaidoje paskelbti renginio dalyvių padarytas nuotraukas. A. Russell taip pat nurodė, kad reido metu viena moteris iššoko iš ketvirtojo naktinio klubo aukšto. Ji vis dar kritinės būklės ir gydoma vietos ligoninėje.

Organizacijos „Sexual Minorities Uganda“ atstovai Frank Mugisha ir Pepe Julian Onziema socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė taip pat buvę suimti. F. Mugisha nurodė, jog visi areštuotieji naktinio klubo reido metu vėliau buvo paleisti.

Žiniasklaidos pranešimuose teigiama, kad policija surengė naktinio klubo reidą, nes Ugandos „Pride“ festivalio organizatoriai surengė „neteisėtą“ renginį. K. J. Nabagesera ir kiti aktyvistai atmeta šiuos kaltinimus.

Uganda priklauso vienai iš daugiau kaip 70 valstybių, kuriose lytiniai santykiai tarp tos pačios lyties partnerių vis dar laikomi nusikaltimu.

Prezidentas Yoweri Museveni 2014 metais patvirtino įstatymą, kuriuo už tos pačios lyties asmenų santykius įtvirtinama įkalinimo iki gyvos galvos bausmė. Įstatymas sukėlė šalies LGBT* aktyvistų pasipriešinimą ir Ugandos Konstitucinis teismas vėliau jį atmetė.

Šiais metais paskelbtoje organizacijos „Sexual Minorities Uganda” ataskaitoje teigiama, kad prezidentui pasirašius įstatymą prieš homoseksualumą, Ugandoje padaugėjo LGBT asmenų teisių pažeidimų. A. Russell tikino, kad per pastaruosius mėnesius policija Ugandoje dažniau pasitelkia smurtą prieš žmogaus teisių aktyvistus, pilietinės visuomenės organizacijų atstovus, nepriklausomus žurnalistus, akademikus bei Y. Museveni oponentus.