Tyrimas: daugiau nei pusė lietuvių nenorėtų gyventi šalia homoseksualių asmenų

Lietuvos – Didžiosios Britanijos rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“ atliko apklausą, inicijuotą LSMC Sociologijos instituto Etninių tyrimų skyriaus ir NVO „Diversity Development Group“, siekiant išsiaiškinti visuomenės nuostatas etninių, religinių, migrantų ir kitų socialinių grupių atžvilgiu Lietuvoje 2023 m.

Reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa buvo atlikta 2023 m. lapkričio 16 – 27 d., įvairiuose šalies miestuose ir kaimuose, taikant daugiapakopę stratifikuotą atsitiktinę atranką. Iš viso individualių interviu būdu buvo apklausti 1018 pilnametystės sulaukusių Lietuvos gyventojų.

Į dviejų klausimų pasirinkimų variantus apie nenorą gyventi kaimynystėje ar dirbti vienoje darbovietėje su tam tikromis žmonių grupėmis buvo įtraukti ir homoseksualūs asmenys. Gauti rezultatai parodė, jog net 54 proc. respondentų nenorėtų gyventi kaimynystėje su homoseksualiais asmenimis, o 40 proc. pasisakė nenorintys dirbti su homoseksualiais asmenimis vienoje darbovietėje.

Bendri apklausos rezultatai atskleidė augančią socialinę distanciją daugumos socialinių grupių atžvilgiu, taip pat vyraujantį požiūrį apie neigiamą pabėgėlių įtaką visuomenei ir valstybei. Pabrėžtas ir svarbus žiniasklaidos vaidmuo formuojant visuomenės nuostatas šiais klausimais.