Trečioji lytis – ar Lietuvoje taip pat reikia įteisinti?

Vokietijos žiniasklaidoje dar rugpjūtį nuaidėjus žiniai apie nuo lapkričio įsiteisinantį vaikų žymėjimą gimimo liudijimuose kaip trečiosios, neapibrėžtosios lyties asmenų, MyEP pažvelgė į interseksualumo atvejus Lietuvoje.

Reta, tačiau reikšminga anomalija

Šiaurės Amerikos tarpinės lyties žmonių asociacijos duomenimis, pasaulyje 1 proc. naujagimių gimsta su tam tikra lyties organų patologija, o 1-2 žmonėms iš 1000 atliekama lyties organų korekcija. Vokietijoje per metus gimsta nuo 80 iki 120 interseksualių kūdikių. Lietuvoje, Higienos instituto duomenimis, 2011m. neužregistruotas nei vienas vadinamosios “trečiosios lyties” atvejis, nors 2010 m. suskaičiuoti penki tokie kūdikiai.

Interseksualumas laikomas tam tikra anomalija, lyties sutrikimu. Žmogus gali turėti moterišką chromosomų rinkinį, tačiau jo fenotipas – išorė – panašesnė į vyro. Sutrikimu laikomi ir atvirkštiniai atvejai, taip pat kai lytinės liaukos nepakankamai išsivysčiusios ar žmogus turi ir sėklides, ir kiaušides.

Nors anomalijos atveju yra atliekamos korekcinės operacijos, dvilyčiai asmenys susiduria su sunkumais ir tolimesniame gyvenime. Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovės Rūtos Jolantos Nadišauskienės teigimu, didžiausi tokio asmens patiriami skauduliai – psichologiniai.

Plačiau skaitykite portale delfi.lt