#TRANS_LT: „mes per vieną naktį dideli užaugom“

Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL savo veikloje atstovauja visoms be išimtiems LGBT* spektre egzistuojančioms seksualinėms orientacijoms bei lytinėms tapatybės. Nors ir nesame išimtinai translyčius asmenis vienijanti organizacija, siekiame nuosekliai integruoti su lytine tapatybe ir lyties raiška susijusius aspektus į visas mūsų advokacijos, sąmoningumo didinimo ir bendruomenės telkimo veiklas. Be to, atsižvelgiant į pakankamai sudėtingą LGBT* asmenų žmogaus teisių padėtį Lietuvoje, turime unikalią galimybę nekartoti tų pačių klaidų, su kuriomis susidūrė LGBT* judėjimai kitose šalyse. Būtent – tvirtai teigiame, jog nėra „mažiau svarbių“ su LGBT* žmogaus teisėmis susijusių klausimų, o kai kurių mūsų bendruomenės narių interesai negali būti laikomi svarbesniais į antrą planą nustumiant kitus „mažiau patogius“ klausimus. Dėl šios priežasties galime teigti, jog su lyties keitimu ir translyčių asmenų diskriminacijos prevencija susiję klausimai vienareikšmiškai yra mūsų organizacijos veiklos prioritetas.

Translyčių asmenų žmogaus teisių srityje pradėjome dirbti dar 2013 metais, kai paaiškėjo, jog Lietuva nė nesirengia įgyvendinti 2007 metais Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) byloje L. prieš Lietuvą priimto sprendimo, kuriuo teismas įpareigojo Lietuvos įstatymų leidėjus sureguliuoti lyties pakeitimo procedūrą. Iš pradžių mūsų dalyvavimas buvo išimtinai paremtas bendravimu su tarptautinėmis institucijomis ir sprendimų priėmėjais bei politikos formuotojais nacionaliniu lygmeniu. Mūsų pastangos netruko duoti rezultatų – 2014 metų rugsėjo mėnesių Europos Tarybos (ET) Ministrų komitetas bylos L. prieš Lietuvą įgyvendinimo procesui pritaikė sustiprintos priežiūros procedūrą. Kita vertus, labai aiškia supratome, jog neįmanoma efektyviai atstovauti konkrečios bendruomenės interesams be tiesioginio šios bendruomenės narių dalyvavimo. Dėl šios priežasties pradėjome aktyviai vykdyti translyčių asmenų bendruomenės telkimo veiklas. Organizavome įvairius susitikimus, diskusija ir kultūrinius renginius, kuriais siekėme įgalinti translyčius asmenis aktyviai pasisakyti žmogaus teisių klausimais. Atradome nuostabių, drąsių ir nepakartojamų žmonių kompaniją, kurie savo idealizmu ir ryžtu nustebino net mus pačius.

12240388_10153766225614650_1908223707586567064_o

#TRANS_LT socialinių video klipų filmavimo darbai

2015 metų gruodžio mėnesį, paskatinti mūsų tarptautinių parterių ILGA-Europe ir Transgender Europe (TGEU), ėmėmės to, kas iš pirmo žvilgsnio atrodė neįmanoma – pasiryžome įgyvendinti #TRANS_LT matomumo didinimo kampaniją, kurioje tikri ir realūs translyčiai žmonės viešai prabiltų apie savo patirtis gyvenant Lietuvoje. Nors kai kurie socialiniai kritikai, įskaitant ir nemažą dalį mūsų bendruomenės narių, išgirdę apie šią iniciatyvą prie smilkinio sukiojo pirštą, nusprendėme pabandyti. Manėme, kad mūsų trans* draugai kategoriškai nesutiks nusifilmuoti socialiniuose trans* asmenų matomumo didinimui skirtuose video, bet, panašu, jog klydome. Trys nuostabūs žmonės – Oskaras, Ženia ir Jūratė – padarė tai, kas, atrodė, buvo neįmanoma. Jie labai jautriai ir subtiliai papasakojo savo asmenines istorijas apie tai, ką reiškia būti trans* asmeniu Lietuvoje. Pasižiūrėkite, ką jie norėjo mums pasakyti.

Prisipažinsime, pirmą kartą juodraštinius video klipų variantus žiūrėjome visi drauge mūsų organizacijos biure. Nors apie egzistuojančią diskriminaciją ir translyčių asmenų kasdienius iššūkius statistinės informacijos turime daugiau nei pakankamai, asmeninės istorijos išmuša Tave iš vėžių būtent ten, kur mažiausiai tikėjaisi. Apsiverkiau tada, kai Ženia prisipažįsta, jog norėtų turėti ilgus plaukus . . . Nufilmuotus video klipus visuomenei pristatėme gruodžio 8 dieną. Atsimenu, kaip biure suskambo pirmieji džiaugsmo šūksniai, kad „pagavo“. Apie mūsų akciją parašė visi didžiausi šalies internatiniai naujienų portalai, video klipai buvo rodomi net kelių televizijos kanalų informacinių laidų reportažuose. Per keletą dienų video klipai YouTube platformoje buvo peržiūrėti daugiau nei 30,000 tūkstančių kartų. Pavyko. Pavyko, kad translyčiai asmenys ir jų problemos taptų matomi bent keletui dienų nacionaliniu mastu.

Mums buvo svarbus ne tik viešumas žiniasklaidoje, bet ir pačios LGBT* bendruomenės susitelkimas sprendžiant su translyčių asmenų matomumu susijusius klausimus. Dėl šios priežasties tos pačios dienos vakare, kai pristatėme video klipus plačiajai visuomenei, bendruomenės narius ir mūsų draugus bei rėmėjus pakvietėme į #TRANS_LT kampanijos pristatymo vakarą parodų erdvėje „5 malūnai“. Galbūt temos naujumas ir aktualumas, galbūt tai, jog vakarą organizavome kartu su menininkėmis Arcana Femina ir Shaltmira, o galbūt ir tai, jog klipus režisavo režisierius Romas Zabarasukas, Vilniaus dailės akademijos (VDA) patalpose susirinko per 100 žmonių. Itin svarbu, kad tą vakarą turėjome progos pasikalbėti apie trans* asmenų problemas. Kita vertus, dar svarbiau buvo tai, kad slegiami su žmogaus teisėmis susijusių rūpesčių, sugebėjome prisiminti, jog LGBT* gyvenimai nėra susiję vien su trūkumais. Tą vakarą mūsų klipų herojai iš didžiosios „H“ šypsojosi, o Oskaras socialiniuose tinkluose pasidalino akmenuke, kurios galėtų pavydėti net roko žvaigždės. Tą vakarą mes irgi jautėmės ypatingai ir to priežastis buvo paprasta – vargu bau, ar mūsų bendruomenė kada nors buvo tokia vieninga ir susitelkusi. Neveltu sako, kad „kuo smarkiau spaudžia, tuo stipresni esame“.

Oskaro "asmenukė"

Oskaro “asmenukė” bendruomeninio #TRANS_LT renginio metu

Nufilmuotais #TRANS_LT socialiniais video klipais taip pat kvietėme mūsų draugus ir rėmėjus pasirašyti elektroninę peticiją dėl neegzistuojančios lyties keitimo procedūros Lietuvoje. Peticijoje suformulavome du labai paprastus reikalavimus, būtent – įstatymiškai sureguliuoti lyties keitimo procedūrą ir sudaryti galimybę translyčiams asmenims pasikeisti tapatybės dokumentus be privalomojo chirurginės operacijos reikalavimo. Per keletą savaičių surinkome daugiau nei 1,800 parašų ir jų vis daugėja. Šiuos parašus naudosime mūsų organizacijos advokacijos veiklų kontekste, kai LR Seimas pagaliau prisiruoš svarstyti su lyties keitimu susijusias Civilinio kodekso pataisas. Ironiška, kad Teisingumo ministras tarpšventiniu laikotarpiu meistriškai „užlipo ant grėblio“, pareiškęs, jog pateikti teisės aktų projektai „atitinka visų lūkesčius – ir tų žmonių, kurie turi tokias problemas, nors jų vienetai yra, ir žmogaus teisių gynėjų, ir pagaliau Europos Tarybos“. Nustebs mūsų ministras, sužinojęs, kad pateiktos pataisos apskritai neatitinka jokių lūkesčių, nebent jo paties . . . Ačiū visiems pasirašiusiems mūsų peticiją – kiekvienas balsas yra svarbus!

>>> PASIRAŠYK PETICIJĄ ČIA <<<

ART_3414

Jūratė ir Romas ragina pasirašyti internetinę #TRANS_LT peticiją

Šalia šių didelio viešumo susilaukusių #TRANS_LT kampanijos veiklų, atlikome ir keletą mažiau matomų „judesių“, kuriais siekėme prisidėti prie translyčių asmenų žmogaus teisių progreso Lietuvoje. Gruodžio 9 dieną asociacijos LGL, Žmogaus teisių stebėjimo instituto ir Transgender Europe (TGEU) atstovai susitiko su trimis Seimo narėmis – Dalia Kuodyte, Marija Aušrine Pavilioniene ir Giedre Purvaneckiene – aptarti Teisingumo ministerijos pateiktų Civilinio kodekso pataisų ir tolesnių žingsnių, kuriuos būtina žengti, siekiant efektyviai užtikrinti translyčių asmenų žmogaus teises Lietuvoje. Seimo narės patikino, jog atidžiai stebės politinę situaciją, o, įvykus teigiamiems pokyčiams po šių metų spalį suplanuotų Seimo rinkimų, svarstys galimybę inicijuoti atskiro lyties keitimą reglamentuojančio įstatymo priėmimą. Tos pačios dienos popietę nevyriausybinių organizacijų surengtame Tarptautinei žmogaus teisių dienai paminėti skirtame renginyje „Žmogaus teisė Lietuvoje. NVO žvilgsnis“ skaitėme pranešimą apie translyčių asmenų žmogaus teisių padėtį Lietuvoje. Tokiu būdu buvo siekiama integruoti su translyčių asmenų teisėmis susijusius klausimus į platesnį žmogaus teisių diskursą Lietuvoje ir informuoti kitais nediskriminavimo pagrindais dirbančių nevyriausybinių organizacijų atstovus apie šį subtilų žmogaus teisių skaudulį.

12308210_10153806272724650_530138761793431539_o

Herojų iš didžiosios “H” šypsenos

Translyčių asmenų matomumo didinimui skirta kampanija #TRANS_LT mūsų organizacijos darbai šioje srityje nei prasideda, nei baigiasi. Nors šia kampanija pasiekti rezultatai mums yra labai svarbūs, tačiau jau žvelgiame į netolimoje ateityje mūsų laukiančius iššūkius. Europos Tarybos (ET) Ministrų komitetas jau kovo 10 dieną nagrinės Lietuvos „progresą“ įgyvendinant sprendimą byloje L. prieš Lietuvą. Dėl šiuos priežasties jau rengiame šešėlinę ataskaitą, aprašančią ne tik Teisingumo ministro pasisakymus, bet ir mūsų kampanijos sėkmę. Be to, iki kovo 21 dienos pateiksime savo pastebėjimus Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus teisių tarybai dėl LGBT* žmogaus teisų įgyvendinimo Lietuvoje Visuotinės periodinės peržiūros proceso kontekste. Akivaizdu, kad savo ataskaitoje didelį dėmesį skirsime ir su translyčių asmenų žmogaus teisėmis susijusiems klausimas. Galiausiai, ruošiamės galimam scenarijui, jog Teisingumo ministerijos teikiamos Civilinio kodekso pataisos bus svarstomos Seime jau šios pavasario sesijos metu. Tuo atveju reikės mobilizuotis tam, kad šių pataisų priėmimas būtų atidėtas.

12321235_490861167765083_6890853875090945854_n

Trans* for dummies!

Gražiausi dalykai, turbūt, yra tie, kuriuos sukuriame kartu. Ačiū, kad tikite ir pasitikite Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL pastangomis skatinant progresą LGBT* asmenų žmogaus teisių srityje. Nesame tobuli, tačiau visuomet stengiamės mokytis iš savo klaidų. Labai norėtume, kad mūsų organizacijoje su translyčių asmenų žmogaus teisėmis susijusius klausimus kuruotų būtent šią tapatybę turintis žmogus. Todėl nuolatos skatiname ir „auginame“ rytdienos lyderius. Balandžio mėnesį su trimis trans* aktyvistais keliausime į Airijoje veikiančią translyčių asmenų organizaciją TENI, kur mokysimės trans* interesų atstovavimo viešojoje erdvėje. Tikime, kad stebuklai įvyksta, kai kryptingai dirbame, siekdami savo užsibrėžtų tikslų. Todėl niekada nepasiduokime ir judėkime į priekį.

Tomas V. Raskevičius

Nacionalinės LGBT* teisių organizacijos LGL Žmogaus teisių politikos koordinatorius