Rio de Žaneiras: Karščiausia LGBT turizmo kryptis

Lotynų Amerika LGBT teisių atžvilgiu yra pakankamai progresyvus Amerikos žemyno regionas. Braziliją iki šiol galima įvardyti kaip vieną iš šio regiono lyderių. Pagrindinė Lotynų Amerikos LGBT turizmo kryptis yra Brazilijos sostinė Rio de Žaneiras.

LGBT kultūra yra puikiai integruota į šio miesto gyvenimą. Puikus to pavyzdys – nuo 1641 m. Brazilijos Rio de Žaneiro mieste kasmet rengiamas karnavalas. Ši renginys dar žinomas sambos festivalio vardu, į kurį susirenka ne tik daugybė brazilų, bet ir turistų iš viso pasaulio. Rio de Žaneire kiekvienais metais organizuojamos ir tūkstančius dalyvių sutraukiančios LGBT bendruomenės eitynės. Ypatingai daug LGBT turistų miestas sulaukia prieš pat Naujuosius metus. Naujieji metai šiame mieste švenčiami laikantis specialaus aprangos kodo – miesto gatves užplūsta baltai apsirengusių ir baltomis lelijomis nešinų gyventojų bei miesto svečių minia. Šventės kulminacija tampa fejerverkų salvės prie vandenyno. Į Rio de Žaneirą švęsti Naujųjų metų atvyksta nemažai LGBT bendruomenės atstovų iš Lotynų Amerikos, JAV, Europos šalių.

Vaivorykštės vėliavos geltono smėlio paplūdimiuose

LGBT turistų Rio de Žaneire traukos centru tapo Ipanemos rajonas. Čia LGBT turistai jaučiasi ypatingai laukiami. „Ipanema savo atmosfera ir atvirumu niekuo nenusileidžia LGBT turistų traukos centru Europoje tapusiai Barselonai. Mieste tvyrantis karštis traukte traukia LGBT bendruomenės atstovus atokvėpio ieškoti plačiuose geltono smėlio Rio de Žaneiro paplūdimiuose. Čia mūsų bendruomenės nariai turi galimybę jaustis kaip viena šeima. Rio de Žaneire tvyro vienybės jausmas. Šiame mieste kiekvienas LGBT atstovas gali jaustis laisvai“, – įspūdžiais iš atostogų Rio de Žaneire dalinasi Nacionalinės LGBT teisių organizacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko.

 

Miestas garsėja savo LGBT asmenims draugiškais paplūdimiais Kopakabana ir Ipanema. Vis dėlto, tai nereiškia, jog šiuose paplūdimiuose sutiksite išimtinai LGBT bendruomenės atstovus. Heteroseksualūs Kopakabanos ir Ipanemos lankytojai taip pat mielai leidžia laiką vaivorykštės spalvų vėliavas išsikėlusiuose paplūdimiuose. „Tai – gerasis LGBT bendruomenės kultūros integravimo į miesto infrastruktūrą pavyzdys tiek Baltijos šalims, tiek visai Europai. Rio de Žaneire taip pat gausu LGBT asmenims draugiškų kavinių, barų ir restoranų. Šios priežastys skatina LGBT turizmą Brazilijoje, kuris teikia finansinę naudą oro linijoms, viešbučių bei pavežėjimo paslaugų verslui“, – tikina Vladimiras Simonko.

„Ne visose miesto dalyse turistams saugu, tad siekiant sutaupyti laiko, pinigų ir rinktis saugesnę kelionės alternatyvą teko nemažai naudotis „Uber“ teikiamomis paslaugomis. Įdomu tai, kad Rio de Žaneire naudojantis „Uber“ kelionės tikslą galima pasiekti keliaujant kartu su pakeleiviais. Kelionės metu teko pristatyti savo šalį tiems, kurie nežino, kur yra Lietuva. Tiesa, kartą keliavome su airiu iš Dublino, kuriame jis dirbo su lietuviais, tad apie Lietuvą žinojo nemažai. Taigi keliaujant „Uber“ išgirdome nemažai LGBT turistų iš viso pasaulio istorijų,“ – pasakoja LGL vadovas.

Kontrastų miestas

Rio de Žaneiras yra kontrastų miestas. Socialinė nelygybė šiame mieste matoma ir turistui. Kai kuriose miesto vietose tai mažiau pastebima, tačiau akivaizdu, jog dalies sostinės gyventojų gyvenimas yra pakankamai sunkus. Favelos – neatsiejama Rio de Žaneiro dalis. Paradoksalu, tačiau iš kalvose įsikūrusių favelų atsiveria geriausias vaizdas į vandenyną. Paplūdimiuose mieste tvyranti socialinė nelygybė nėra taip juntama, mat čia kiekvienas randa sau vietą ir tampa bendruomenės dalimi.

„Rio de Žaneire yra tekę lankytis ir prieš aštuonerius metus. Pastarąjį kartą oro uoste ir banko skyriuose lankytojus pasitikdavo automatais ginkluoti apsaugos darbuotojai. Tačiau pasitinkant 2019 metus nieko panašaus neteko patirti. Vis dėlto, ne kartą teko girdėti vietos gyventojų nusiskundimų, kad Rio de Žaneire vykusios 2016 m. vasaros olimpinės žaidynės neatnešė taip lauktų miesto infrastruktūros pokyčių. Tiesa, ruošiantis žaidynėms buvo nutiestos naujos metropoliteno ir tramvajų linijos. Viename LGBT sporto klube taip pat naudojama olimpinėms žaidynėms įsigyta sporto įranga. Tačiau miesto centre olimpinių žaidynių ženklų nėra daug“, – įspūdžiais dalinasi Vladimiras Simonko.

Rio de Žaneiras turistams

Nuo pat gruodžio 28 dienos pasitinkant Naujuosius metus Rio de Žaneire gerokai išauga turistų srautai. Visose turistų lankomose vietose knibždėte knibžda žmonių. Tiesa, LGL vadovas įspėja saugotis kai kurių vietinių spendžiamų spąstų turistams ir siūlomų perteklinių paslaugų.

„Ketinantiems atrasti Rio de Žaneirą patarčiau kelionę planuoti iš anksto, ypatingą dėmesį skiriant gero ir saugioje turistams vietoje įsikūrusio viešbučio paieškoms. Jūsų patirtis didele dalimi priklausys nuo to, kokiame Rio de Žaneiro rajone apsistosite. Bene saugiausia miesto dalis LGBT turistams – Ipanema. Šiame rajone beveik kiekvienas gyvenamasis namas turi apsaugą su kelių metrų aukščio tvoromis ir stebėjimo kameromis. Prie kiekvieno namo taip pat visada budi apsaugininkai“, – pasakoja Vladimiras Simonko.

Ipanema – rojaus kampelis LGBT turistams. Nors šį vardą visame pasaulyje išpopuliarino Frankas Sinatra, atlikęs dainą „Mergina iš Ipanemos“, šiuo metu Ipanema gyvena iš LGBT turistų paliekamų lėšų. „LGBT draugiškus Rio de Žaneiro paplūdimius galėčiau palyginti nebent su esančiais Barselonoje. Tiesa, kainos Brazilijos kurortuose nėra mažos. Rio de Žaneiro taip pat nerekomenduočiau gurmanams. Tenykštis maistas niekuo nenustebino, išskyrus šviežius mangus ir papajas. Tačiau šį menką nepatogumą atperka gaivinantys kokteiliai kaipirinja, pinakolada ir šaltas lengvas vietinis alus. Juk esant 30 laipsnių karščiui labiausiai norisi ne valgyti, o atsigaivinti. Pasitinkant Naujuosius metus ir padidėjus turistų srautui nelengva rasti ir laisvą paplūdimio kėdę. Nustebino ir pakankami stiprus vandenyno bangavimas. Įsikūrusius arčiau vandenyno neretai užliedavo bangų purslai, o daiktus tekdavo traukti iš vandens“, – komiškas situacijas prisimena LGL vadovas.