Represijomis apipintas LGBT gyvenimas Ažerbaidžane

Praėjusiais metais Azerbaidžanas buvo pripažintas homofobiškiausia šalimi Europoje. Pastarųjų mėnesių  įvykiai rodo, kad valstybė LGBT bendruomenės saugoti nuo neapykantos nusikaltimų ir diskriminacijos net neketina. Priešingai, Azerbaidžano vyriausybė suiminėja gėjus bei transseksualias moteris ir visuomenei aiškina, kad taip siekia apsaugoti visų sveikatą – neva suimtieji yra užsikrėtę ŽIV ar kitomis lytiškai plintančiomis infekcijomis.

Rugsėjį LGBT bendruomenei priklausantys žmonės buvo stabdomi, sulaikomi gatvėse ir naktiniuose klubuose. Pareigūnai ne kartą brovėsi ir į namus. Sulaikytuosius kankino, šantažavo, uždraudė vaikščioti centrinėmis Baku gatvėmis. Oficialiais duomenimis, per paskutines dvi 2017 m. rugsėjo savaites policija suėmė 83 žmones. Kai kurie buvo sulaikyti nuo 5 iki 20 parų, kiti – ir 30 parų už „pasipriešinimą policijai“. Daugelis sulaikytųjų gavo 117 dolerių baudas už „nepaklusimą pareigūnams“.

LGBT medžioklė

Homoseksualūs santykiai Azerbaidžane legalūs, tad Azerbaidžano institucijos, teisindamos suiminėjimus, tvirtina, jog jų tikslas – kova su prostitucija. Seksualinių paslaugų teikimas šalyje laikomas administraciniu nusižengimu, už kurį taikoma 100 manatų ( apie 50 eurų) bauda.

Tačiau tariama prostitucija – ne vienintelis būdas susidoroti su LGBT bendruomene. Viename interviu Azerbaidžano Vidaus reikalų ministerijos spaudos tarnybos vadovas Echsanas Zachidovas pareiškė, kad 6 sulaikytiesiems yra nustatytas ŽIV, o tai, anot jo, yra pakankamas pagrindas sulaikyti asmenį.

Iš tikrųjų Azerbaidžane galiojantys įstatymai leidžia teismo nurodymu priverstinai tikrinti žmogaus ŽIV statusą, bet tik tokiais atvejais, kai pradėta baudžiamoji teisena dėl tyčinio partnerio užkrėtimo.

Aiškindami, kad LGBT asmenys yra užsikrėtę ŽIV ir užsiima prostitucija, šalies pareigūnai sukuria iš pažiūros racionalią ir logišką įvykių seką savo veiksmams pagrįsti – prostitucija yra pakankamas pagrindas įtarimui dėl tyčinio partnerio užkrėtimo. Tačiau patys sulaikytieji sako, kad teismo sprendimas dėl priverstinio patikrinimo dėl ŽIV nė vienam nebuvo pateiktas, o ir tyrimus buvo priversti darytis ne visi sulaikytieji.

„Manau, kad tai tik pretekstas purvo pylimui ant mūsų bendruomenės. Mano teismo posėdyje dalyvavo žmonės, kurių niekada nesu mačiusi. Jie liudijo, kad aš esu teikusi jiems seksualines paslaugas“, – sako Baku reiduose sulaikyta Ajan (vardas pakeistas dėl saugumo sumetimų).

Pirmojo internetinio LGBT žurnalo „Minority“ (liet. „Mažuma“) redaktorė, lyčių lygybės judėjimo aktyvistė Giulnara Mechtieva teigia, jog beveik visi sulaikytieji patyrė psichologinį ar fizinį smurtą, buvo mušami, prieš juos naudotas elektrošokas.

mtPortalo manoteises.lt informacija.