Pusė milijono pasirašiusiųjų peticiją JK reikalauja teisingumo visiems nuteistiems dėl homoseksualumo

Po tragišką homoseksualaus Antrojo pasaulinio karo didvyrio Alano Turingo istoriją pasakojančios juostos „Vaizduotės žaidimas“ pasirodymo, pagrindinio filmo herojaus artimieji reikalauja teisingumo ir 49 000 asmenų, kurie buvo apkaltinti Jungtinėje Karalystėje (JK) tuo metu neteisėtais homoseksualiais santykiais. Š. m. vasario 23 dieną prieš šešis dešimtmečius mirusio A. Turingo giminaičiai JK ministrui pirmininkui Davidui Cameronui įteikė peticiją su 523 000 parašų.

Antrojo pasaulinio karo metu Alanas Turingas vadovavo darbo grupei, iššifravusiai nacių karo laivyno slaptam informacijos perdavimui naudotos „Enigmos“ kodą. Kai kurių istorikų teigimu, šis laimėjimas paspartino karo pabaigą dvejais metais.

1952 metais apkaltintas tuo metu JK neteisėtais homoseksualiais santykiais A. Turingas buvo priverstas rinktis tarp įkalinimo bausmės ir cheminės kastracijos. Pasirinkęs pastarąją 1954 metais gyvenimą baigė savižudybe. 2013 metų gruodžio 24-ąją Karalienė Elžbieta II A. Turingui suteikė karališkąją malonę.

Pristatydama peticiją A. Turingo giminaitė Rachel Barnes pabrėžė, kaip neteisinga, jog Jungtinės Karalystės valdžia net ir po daugelio metų nepripažįsta visų dėl homoseksualios seksualinės orientacijos nukentėjusių britų teisių. „Esame skolingi jiems malonę. Teisingiausia būtų pripažinti ne tik prieš šaliai nusipelniusius, bet prieš visus dėl galiojusio įstatymo nuteistus asmenis, įvykdytą neteisingumą,“ – pabrėžė ji.

„Kiekvienas iš 49 000 dėl homoseksualumo nuteistų vyrų nusipelno teisingumo ir JK valdžios pripažinimo, kad šis diskriminuojantis įstatymas lėmė homoseksualių asmenų stigmatizaciją, siaubingas psichines ir fizines kančias bei dėl įkalinimo iš gyvenimo išbrauktus metus,“ – rašoma peticijos tekste.

„Nelogiška, kad vieninteliam A. Turingui suteikta karališkoji malonė, kai tiek daug žmonių buvo nuteisti remiantis diskriminuojančiomis to paties įstatymo nuostatomis. Esu tikra, jog mano giminaitis irgi būtų norėjęs teisingumo visiems,“ – tikino A. Turingo giminaitė.

„Oskaro“ nominacija už britų matematiko ir kriptografo Alano Turingo vaidmenį įvertintas aktorius Benedictas Cumberbatchas taip pat aktyviai prisidėjo prie peticijos „Pokyčiai“ viešinimo. „Alanas Turingas buvo nuteistas dėl homoseksualumo. Tai visuomenė, kurioje tampi nusikaltėliu vien už tai, kad kaip ir visi žmonės sieki meilės, turėtų būti nubausta,“ – sakė B. Cumberbatchas.