Naglio Bieranco ir Luko Griciaus fotosesija žurnalo „L’Officiel Lithuania“ 2021 m. vasario mėnesio viršeliui sulaukė išskirtinio dėmesio. Tai – pirmasis toks žurnalo viršelis Lietuvoje, kuriame pavaizduota tos pačios lyties visuomenėje žinoma pora.
Naglis ir Lukas LGBT žmonių matomumą visuomenėje didina pasitelkdami savo žinomumą visuomenėje ir socialinių tinklų sekėjų būrį. Naglis – vienas žinomiausių nuomonės formuotojų Lietuvoje ir visi renginiai, kuriuose pasirodo neseniai užsienyje susituokusi pora, generuoja naujas antraštes. Naglis ir Lukas sako specialiai dėmesio nesiekiantys, bet net ir paprastas bučinys „M.A.M.A.“ muzikos apdovanojimų ceremonijoje tampa vakaro tema, nes jie – tos pačios lyties pora, o žinomi asmenys, neslepiantys priklausymo LGBT bendruomenei Lietuvoje vis dar yra retas reiškinys.
Didelio dėmesio sulaukė 2021 m. vasario mėnesio žurnalo „L’Officiel Lithuania“ viršelis. Tai – pirmasis toks žurnalo viršelis Lietuvoje, kuriame pavaizduota tos pačios lyties visuomenėje žinoma pora. Ar pozuodami žurnalo viršeliui susimąstėte, kad viršelis sulauks tokios pozityvios reakcijos?
Apie tai daug nesvarstėme. Gyvename saugioje ir tolerantiškoje aplinkoje, galbūt net savotiškame „burbule“, kuriame jaučiamės savo draugų ir aplinkinių priimti. Taigi neturėjome nepagrįstų baimių. Net ir ruošdamiesi viršelio fotosesijai mes negalvojome, kas bus, kai pasirodys žurnalo numeris, kokia galėtų būti visuomenės reakcija. Labiau koncentravomės į turinį, turėjome nemažai techninių susitikimų apie tai, ką mes norime pasakyti šia fotosesija.
Sulaukėme labai daug teigiamų atsiliepimų, pasidalijimų ir komplimentų. Buvo malonu sulaukti gražių žodžių. Žinoma, buvo ir neigiamų atsiliepimų, bet jų gyvenant viešą ir atvirą homoseksualaus žmogaus gyvenimą, atsiranda dažnai.
Žurnalo redaktoriai pranešė, kad tai – vienas perkamiausių žurnalo numerių. Tai parodė, kad nepaisant didžiosios dalies visuomenės neigiamo nusiteikimo, daugeliui žurnalo skaitytojų tai buvo įdomu.
Viešų asmenų pripažinimas, kad priklauso LGBT bendruomenei Lietuvoje vis dar sulaukia audringos visuomenės reakcijos. Kas jus paskatino drąsiai kalbėti apie savo santykius?
Meilė (juokiasi – aut. past.). Kai pripažinome savo šiltus jausmus vienas kitam ir nusprendėme gyventi kartu tai buvo taip akivaizdu, kad būtų neįmanoma gyventi po vienu stogu ir bandyti kažką nuslėpti. Jei aš ar Lukas visuomenėje būtume mažiau žinomi žmonės, tai būtų galima žaisti „katės ir pelės“ žaidimą. Kadangi esame vieši žmonės, mums buvo akivaizdu, kad nieko nepaslėpsime.
Anksčiau susimąstydavau, kad jei sutikčiau artimą žmogų ir jis nenorėtų viešinti mūsų santykių, turbūt juos ir slėpčiau. Nebandyčiau įkalbinėti, nes gerbiu kiekvieno žmogaus apsisprendimą. Juk nemažai homoseksualių žmonių Lietuvoje vis dar slepia savo seksualinę orientaciją. Tačiau mūsų santykių atveju viskas buvo labai paprasta ir aišku: mums nereikėjo kalbėti ir tartis, ką daryti. Gal iš Luko pusės buvo didesnis paskatinimas: „Na tai kada čia reikia visiems pranešti?“ Nenorėjome laukti, kol kas nors sužinos ar pradės rašyti žiniasklaida. Nesmagu kai spauda kuria straipsnius remdamasi gandais. Todėl norėjome patys viską greičiau pasakyti, kad žiniasklaida remtųsi informacija iš mūsų. Apie savo santykius pranešėme savo socialiniuose tinkluose ir atsiribojome nuo komentarų portalams.
Nesenai paskelbėte užsienyje sudarę santuoką. Kaip manote, kada Lietuvoje bus įteisinta bent tos pačios lyties porų partnerystė?
Sunku ir nedėkinga spėlioti. Tačiau norisi asmeniškai prisidėti prie šio proceso, kad tai įvyktų kuo greičiau. Todėl mes esame už atvirą kalbėjimą ir atvirą buvimą savimi. Kuo daugiau žmonių kalbės apie priklausymą LGBT bendruomenei, tuo labiau tai taps įprastu ir normaliu dalyku. Nes taip ir yra.
Jūsų bučinys „M.A.M.A.“ muzikos apdovanojimuose sulaukė didelio dėmesio. Kokią žinutę norėjote perduoti bučiniu tiesioginiame eteryje? Kaip manote, kada tos pačios lyties poros bučinys mūsų visuomenėje nebetaps sensacija?
Man atrodo, kad tai nėra sensacija. Mūsų aplinkai irgi taip neatrodo. Nesitikėjome, kad mūsų bučinys sulauks tiek dėmesio visuose portaluose ir užgoš net kai kurias nominacijas. Norėtųsi, kad ateityje nebūtų tokio padidinto dėmesio ir „fejerverkų“. Mes nesijaučiame, kad darytume kažką, kas atkreiptų dėmesį į save.
Jaunajai kartai tos pačios lyties poros bučinys jau seniai nėra sensacija. Jie žiūri filmus ir serialus įvairiose užsienio platformose, pavyzdžiui, „Netflix“. Šiuolaikiniame pasaulyje homoseksualumas yra norma. Reikia mokytis priimti LGBT žmones ir leisti sau pakeisti savo nuomonę. Aš irgi daug ko nesuprantu ir nežinau, bet stengiuosi nebūti kategoriškas. Stenkimės būti atviresni.
Nagli, esate vienas populiariausių nuomonės formuotojų, nemažai prisidėjote prie LGBT asmenų „normalizavimo“ viešojoje erdvėje ir gerai jaučiate visuomenės požiūrio pulsą. Ar socialiniai tinklai yra tinkama sritis LGBT žmonių matomumo didinimui? Ar dažnai susiduriate su neapykantos kalba?
Manau, kad kiekviena platforma yra tinkama kalbėti apie tokias opias problemas. Nesvarbu, kur tu kalbėsi: socialiniuose tinkluose ar mažesnėje auditorijoje, draugų rate. Man patogiausia kalbėti socialiniuose tinkluose, nes turiu didelę sekėjų auditoriją.
Neapykantos kalbos atvejų pasitaiko. Pastebėjau, kad kai daugiau pasireiškiu viešojoje erdvėje, pavyzdžiui, po bučinio „M.A.M.A.“ apdovanojimuose, būna suaktyvėjimas. Sulaukiau 20 piktų privačių žinučių ir komentarų. Tuomet neapykantos banga nuslūgsta iki kito karto.
Man patogiausia būtų niekur nesirodyti, „nesidemonstruoti“, tada aš laimingai ir ramiai gyvenčiau. Bet kadangi daugelis taip ir daro, tai man to nesinori. Man jau nebeskaudu skaityti piktus komentarus. Aš galiu už savo atvirumą „atsiimti“, bet noriu parodyti, kad atsiskleidus galima gyventi gerai. Noriu padrąsinti savo bendruomenės narius, kurie turi baimių, kalbėti apie savo tapatybę, paskatinti mūsų vienybę.
Dalyvausite „Baltic Pride“. Ar jums svarbu didinti sąmoningumą apie LGBT žmonių Lietuvoje patiriamas problemas? Ko palinkėtumėte „Baltic Pride“ dalyviams?
Žinoma, svarbu. Nesijaučiu atliekantis žygdarbius LGBT teisių srityje, bet priėmiau sprendimą savo gyvenimo būdą rodyti tokį, koks jis yra. Norėčiau palinkėti mums vienybės. Vienybė, o ne susiskaldymas yra mūsų jėga. Palaikykime vieni kitus.
Lukas: Mylėkit ką mylit ir būkit laisvi.
Straipsnis parengtas įgyvendinant projektą „Lygių galimybių įtvirtinimas miestuose partneriuose (Vilnius-Oslas)“. Projektas finansuojamas 2014–2021 m. Europos Ekonominės Erdvės (EEE) ir Norvegijos finansinių mechanizmų Dvišalio bendradarbiavimo fondo lėšomis.